Sylvia’nın Sihirli Aynasından Yansıyanlar

14 Temmuz 2017

Sylvia Plath ilk feminist şiirinden, ikiliğinin doğasını yansıtan çizimlerine kadar geniş arşiviyle karşımızda.

"İkiye bölünen kişiliğini platin sarısı ve kahverengi saçları ile özdeşleştiren sanatçının yazar kimliği yıllar içinde gelişirken, onu ölüme götüren yoldaki iniş-çıkışlar fotoğrafları yardımıyla daha belirgin hale geldi."

İç dünyasının karanlık labirentini okuyucularına açan sanatçı Sylvia Plath, ölümünün ardından arkasında Ariel, The Bell Jar, Johnny Panic and the Bible of Dreams gibi birçok klasik bıraktı. 30 yıllık kısa hayatına sayısız şiir, roman ve resim sığdıran Plath, ikonikleşen tarzı, ikiliklerle dolu dünyası ve özel hayatı ile her daim gündemde oldu. 1963 yılındaki ölümünden sonra rafa kalkan özel eşyaları, fotoğrafları ve bilinmeyen çizimleri, “One Life: Sylvia Plath” sergisiyle onun anısına tekrar ortaya çıktı.
’Twas the Night Before Monday, tarihi belli değil
Kaynak: Courtesy The Lilly Library, Indiana Üniversitesi, Bloomington, Indiana

Sylvia Plath’in sanat hayatına, yıllar içinde geçirdiği metamorfoza, şiirlerine ve hikayelerine dair ilk kapsamlı inceleme “One Life: Sylvia Plath”, Temmuz başında National Portrait Gallery’de kapılarını açtı. Smith College’da aldığı resim eğitiminin daha 20’li yaşlarında Plath’in görsel dünyasını nasıl etkilediğini ve hayal gücünün kalemine olan yansımalarını kronolojik olarak izleyebildiğimiz sergi, 1950’lerden 1960’lara uzanan bir zaman dilimini kapsıyor.
Ted Hughes ve Sylvia Plath UK, Yorkshire'da, 1956
Kaynak: Harry Ogden/Courtesy Mortimer Rare Book Collection, Smith College, Northampton, Massachusetts

50'li ve 60’lı yıllarda toplumun özellikle genç kadınlara olan baskısına karşı kendini sanat yoluyla keşfetmeye çalışan Plath’in kişiliğini şekillendirdiği yıllara ait fotoğraflar ve kişisel mektuplar, onun hayatındaki sessiz dönüm noktalarını açığa çıkarıyor. İkiye bölünen kişiliğini platin sarısı ve kahverengi saçları ile özdeşleştiren sanatçının yazar kimliği yıllar içinde gelişirken, onu ölüme götüren yoldaki iniş-çıkışlar, fotoğrafları yardımıyla daha belirgin hale geliyor.
Plath’in ‘Marilyn’ pozu, Haziran 1954
Kaynak: Gordon Ames Lameyer/Courtesy The Lilly Library, Indiana Üniversitesi, Bloomington, Indiana

Plath’in resim eğitimi aldığı Smith College ile Indina Üniversitesi, Lilly Kütüphanesi’ndeki kaynak araştırmalarından yola çıkarak zengin bir seçki hazırlayan Dorothy Moss ve Karen Kukil’in mimarları olduğu “One Life: Sylvia Plath” sergisi, Washington, National Portrait’de 20 Mayıs 2018’e kadar ziyaret edilebilir.
A War to End Wars, otoportre, 26 Şubat 1946
Kaynak: © Estate of Sylvia Plath/Mortimer Rare Book Collection, Smith College, Northampton, Massachusett
Sylvia Plath iki çocuğuyla, Nicholas ve Frieda, Nisan 1962
Kaynak: Siv Arb/Writer Pictures

Sylvia Plath'in stüdyo fotoğrafı, 1954
Kaynak: Warren Kay Vantine/College Archives, Smith College, Northampton, Massachusetts