Syn Architects'den Muhteşem Bir Ay Şapeli

02 Haziran 2022

Doğayı ve mimariyi bir araya getiren Syn Architects, “Hometown Moon” isimli benzersiz bir şapel tasarladı.

Syn Architects’in özel tasarımı, “Hometown Moon”, Çin'deki Tai Dağı'nın olağanüstü manzarasına karşı konumlanıyor. Yarım ay şeklindeki şapel, aynı zamanda bir tören salonu olarak da kullanılabilen bir tasarım harikası.


Şapel, geceleri aydınlatılan yapısal sütunlar, bir çatı kanopisi ve yarım ay şeklindeki büyük bir su havuzunun beton yapıdan oluşuyor. Ay etkisi, hem içeri hem de dışarı ışık sağlayan büyük pencereler ile sağlanırken şapel, ziyaretçileri doğal manzarayı keşfetmeye teşvik ederken aynı zamanda bölgedeki yerel topluluğun bir araya gelebileceği bir alan olarak da hizmet veriyor.


Devasa yarım küre formuyla dikkat çeken “Hometown Moon”, oldukça büyüleyici bir atmosfere sahip. Ay şapelinin mimarları, basit geometrik formları büyük ölçekte ham maddelerle dengeleyerek, hem sembolik ve hem de meditatif bir alan yaratmayı başarıyorlar.


Pencereleri Tai Dağı'na bakan parlak ay şapeli, içerisinde bulunan çift katlı salonla; düğünlere, kutlamalara ve bölgedeki halkı bir araya getirecek çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak.