T1 Transporter'ın Yeni Versiyonu “ID Buzz”

04 Ağustos 2022

Alman otomotiv şirketi Volkswagen, bir dönemin ikonik simgesi T1 Transporter'ın yeni bir güncellemesi olan ID Buzz minibüsünü piyasaya sürdü.

İlk olarak 1950'lerde piyasaya sürülen ve 1960'larda hippi hareketiyle öne çıkan T1'e benzer bir görünüme sahip tamamen elektrikli ID Buzz'ın üretimine 2022 itibariyle başlandı.
Şu anda Avrupa'da sipariş edilebilen ID Buzz, büyük boy bir VW logosuyla süslenmiş V şeklinde bir yüze sahip. İsteğe bağlı iki tonlu rengi ise T1 ile olan benzerliğini vurguluyor.


Volkswagen tasarım başkanı Jozef Kabaň, "T1, 1950'lerin bir simgesiydi" diyor. "ID Buzz ile 50’lerin efsane DNA'sını elektromobilite çağına aktarıyoruz.” şeklinde devam ediyor.
Volkswagen, ID Buzz'ı ilk kez 2017'de Detroit'teki Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı'nda (NAIAS) tanıtmıştı. Araç şu anda 77kWh pil ve arkaya monte 150kW elektrik motoruyla Avrupa'da mevcut. İç mekanı, beş kişinin oturduğu açık, salon benzeri bir alan olarak tasarlandığı için bu durum onu bir mikrobüs yerine çok amaçlı bir araç veya minibüs haline getiriyor.