Taller Aragonés tasarımlı minimalist otel Hotel Mar Adentro

10 Eylül 2020

Taller Aragonés tarafından tasarlanan bu minimalist Meksika otelinde, konuk odalarının bulunduğu beyaz bloklar geniş havuzlarda yüzüyor gibi görünüyor.

Hotel Mar Adentro, Meksika'nın Baja California yarımadasının güney ucunda, San José del Cabo sahilinde yer alıyor. Popüler tatil beldesinde sayısız konaklama seçeneği mevcut. Mimar Miguel Angel Aragonés ve oğlu Rafael tarafından yönetilen Meksika merkezli Taller Aragonés, sahili çevreleyen her şey dahil tatil köylerinden mimari olarak benzersiz bir yapı yarattı.


Manzaralardan en iyi şekilde yararlanmak için, bir dizi küp şeklindeki bina 47 bin metrekarelik alan boyunca okyanusa doğru yükseliyor. Daha uzun bloklar standart konuk odaları ve daha büyük süitleri barındırırken, daha küçük bir ve iki katlı villalar arasında yer alıyor. Çeşitli seviyelerde sığ havuzlar beton yapıların kenarlarından denize doğru uzanıyor. "Oradaki ufku alıp ön plana çıkarmak istedim," diyor Aragonés.


Koyu gri yollar, farklı binaları birbirine bağlamak ve bir yüzme havuzunun etrafındaki şezlonglar ve kabanalar için bir teras oluşturarak suyu çapraz olarak kesiyor. Nötr renkteki taş döşeme, beyaz yüzeyler ve eşit derecede minimal mobilyalar mimariyle uyum gösteriyor. Geceleri ise konuklar, konaklama birimlerini aydınlatmak için beş renkten birini seçebiliyor.


Mimar Aragones  yapı ile ilgili son olarak şunları ekliyor: "Burası, bir ufkun çizebileceği en saf, en minimalist manzara. Bu rüyadan çıkma manzara, insanların estetik olduğunu düşündükleri şeyle çarpışarak bu projeye hayat verdi."