Tamamen elektrikli Rolls-Royce uçak ilk test uçuşunu gerçekleştirdi

29 Eylül 2021

Rolls-Royce, tamamen elektrikli tek kişilik olarak tasarlanmış, dünyanın en hızlı elektrikli uçağının tanıtımını İngiltere’de yaptı.

Motor üretiminde ve havacılık sektöründe özellikle jet motorlarıyla lider konumda olan isimlerden Rolls-Royce, geçtiğimiz yıl, tamamen elektrikli, tek kişilik olarak tasarlanmış, dünyanın en hızlı elektrikli uçağının tanıtımını İngiltere’de yaptı.

Geçtiğimiz günlerde, yaklaşık on beş dakika süren, ilk test uçuşunu gerçekleştiren uçağın, pervaneli uçak modelinde olup, en yüksek 750 kW güç ürettiği ve bu sayede saatte 480 km hıza ulaşabildiği açıklandı. Bir uçak için üretilmiş en yoğun pil paketi olarak 6 bin hücreli pil paketinin, aktif bir soğutma sistemiyle korunduğu bilgisi paylaşıldı. 

Havacılık ve Uzay Teknolojisi Enstitüsü ile Birleşik Krallık tarafından finansal destekle hayata geçirilen projede, Spirit of Innovation isimli uçak, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği ilk test sürüşünde, 500 beygirden fazla güç üreterek, 483 km hıza ulaştı ve ilk taksisini başarıyla tamamladı.