Tarih ve Müzik İçin Modern Bir Yuva

09 Eylül 2018

Yeni sahne sanatları ve müzik merkezi ‘Palace for Mexican Music’, çağdaş bir mimariden umulmayacak kadar büyük bir başarıyla şehrin mimari mirasına dikkat çekiyor.

"Devlet tarafından finanse edilen proje, dört tasarım ve mimarlık stüdyosunun işbirliği ile tasarlanmış: Alejandro Medina Arquitectura, Reyes Ríos + Larra Arquitectos, Muñoz Arquitectos ve Quesnel Arquitectos."

Palace for Mexican Music, bulunduğu Mérida şehrinin tarihine adanmış, bölgenin eski taş yapılarıyla uyum içerisinde onları domine etmeyen modern bir kültür merkezi. Hareketli Yucatán eyaletindeki konumunda hem konser salonu hem de bir müzeyi ve bunların bünyesinde sunulacak kamusal programları ile kamusal alan için bir katalizör olarak şehrin tarihi mahallesini yeniden canlandırması için tasarlanmış. Bu kadar önemli mimari geçmişe sahip bir muhit içerisindeki çağdaş bir bina olarak benzerlerine örnek olabilecek binanın tasarımı çevredeki tarihi yapıları vurgulamakta.Devlet tarafından finanse edilen proje, dört tasarım ve mimarlık stüdyosunun işbirliği ile tasarlanmış: Alejandro Medina Arquitectura, Reyes Ríos + Larra Arquitectos, Muñoz Arquitectos ve Quesnel Arquitectos. Palace for Mexican Music binası, kullanım amaçlarına göre dört bölüme ayrılmış. Bu katların en altında, Meksika halk müziğinin kökenlerinden günümüze kadar evrimini anlatan interaktif bir müze bulunmakta.


Yapının sokak seviyesindeki açık planı, yayaları avludan içeri girmeye çağırıyor. Bu katta ziyaretçiler ülkenin Mexico City dışındaki en büyük kayıt koleksiyonuna ev sahipliği yapan arşive ve konser salonuna erişebilmekteler. Bahçesinin bir katedralle komşu olmasının yanı sıra yapının terası ayrıca ‘üçüncü dereceden bir tapınağa bakmakta ve tarihi semti kuşbakışı inceleme fırsatı sunmakta. Bu terasta, tarihi kentin rüyalarına dalabilirsiniz.