Tarih Ve Sanatla Yaşamak İçin Bir Yer

29 Eylül 2018

Alda Fendi'nin yeni sanat ve yaşam mekanı, Jean Nouvel tarafından restore edilen bir 17. yüzyıl sarayı. Lüks konutlar ve performans alanı içeren Rhinoceros, Roma’nın kültüründe iz bırakmayı hedefliyor.

"Fendi ve Nouvel'in yeni sanat üssü, ziyaretçilerin bir serginin tadını çıkarabileceği, teatral bir prodüksiyon izleyebileceği ya da sadece çatı katında çevredeki anıtsal zenginlikleri izleyerek bir içki yudumlayabileceği bir alan olacak."

Velabro, etkileyici antik anıtları ve zamansız atmosferiyle Roma'nın kültürel açıdan en zengin bölgelerinden biri. Bölge, Hercules Victor tapınağı ve Portunus tapınağı ile iç içe, çağların mirası ile karışmakta. Ve Velabro artık zamanın en ünlü mimarlarından birinin, Ebedi Şehir'deki ilk projesini gerçekleştireceği yer. Beşinci yüzyıldan kalma Janus Kemeri ve 7. yüzyıldan kalma kiliseye komşu yüzyıllık saray Mimar Jean Nouvel tarafından restore edildi.

Fotoğraflar: Roland Halbe/Fondazione Alda Fendi – Espermenti

Alda tarafından kurulan Fondazione Alda Fendi - Esperimenti, kar amacı gütmeyen bir sanat vakfı. Vakıf kurulduğu 2001 yılından bu yana, müzik, dans, film, tiyatro, opera ve görsel sanatlar dünyasından uluslararası yeteneklerin ücretsiz sergileri ve performanslarını hayata geçirdi, Raffaele Curi'nin yaratıcı direktörlüğü altında, aktör Vincent Gallo, görsel sanatçı Jannis Kounellis, mezzo-soprano Cecilia Bartoli ve Amerikan Bale Tiyatrosu direktörü Roberto Bolle gibi isimlerin katılımıyla sık sık alışılmadık yerlerde - Curia (Roma Senatosu), Miranda'daki San Lorenzo Bazilikası ve eski Yahudi balık pazarı Mercato del Pesce degli Ebrei gibi - provokatif tiyatro projelerini sahneye koydu.

2012'de satın alınan Velabro'daki Palazzo, Nouvel'in yardımıyla Roma'nın kültürüne kalıcı bir iz bırakmayı planlıyor. Fendi’nin “sanatla yaşamak için bir yer” diye adlandırdığı Palazzo, altı kata ve 3,250 metrekarelik bir alana sahip. Giriş katında, çok odalı bir sergi alanı, stüdyolar, iki yatak odalı daireler ve iki katlı bir çatı barı ile restoranı içeren 25 adet rezidanstan oluşuyor ve antik Roma'nın herhangi bir halka açık terasından gözüken en geniş manzaralarını sunuyor. Tüm bunların yanı sıra Paris'teki Fransız-Rus restoranı Caviar Kaspia'nın bir şubesine de ev sahipliği yapacak. Böylece, Fendi ve Nouvel'in yeni sanat üssü, ziyaretçilerin bir serginin tadını çıkarabileceği, teatral bir prodüksiyon izleyebileceği ya da sadece çatı katında çevredeki anıtsal zenginlikleri izleyerek bir içki yudumlayabileceği bir alan olacak.

Nouvel, titiz restorasyon sürecini şu sözlerle dile getiriyor, “Kalıntıların önerdiği yerden çalışmanız gerekiyor. Palazzo'nun patina katmanları bir kişinin yüzündeki çizgilere benziyor, bu küçük kırışıklıklar, kırıklar, engeller - binanın karakterini keşfetmenin bir yolu. Bu “yüz” ile, eski bir çağın, modernlik ile bugünün ve geçmişin yaratımı arasındaki bütün derin ve heterojen ilişkiyi yansıtmaya çalıştım.”

Denemek, Fendi’nin vizyonunun temel bir parçası. Bu amaçla vakıf, Hermitage Müzesi ile üç yıllık bir ortaklığa girerek, koleksiyonundan yılda bir büyük eseri üç ay boyunca Rhinoceros sergi alanlarında sergileyecek. Bu eserlerin ilki ise, Michelangelo’nun mermer Crouching Boy (L’Adolescente) heykeli.