Tarihe uzanan bir kokteyl bar

13 Mayıs 2019

New York’un tarihi mekanlarından biri gösterişli bir kokteyl salonuna dönüşüyor.

Yüz yıllık Lotte New York Palace'taki efsanevi Gold Room, ilk kez bir kokteyl bar olarak hizmet vermeye başlıyor. New York tarihinin, mimarisinin, tasarımının ya da sadece harika kokteyllerin hayranı olanlar, Lotte New York Palace Hotel'de bulunan The Gold Room Bar'ın nisan ayının sonundaki açılışından dolayı kendilerine kutlanmaya değer bir şey yaratmış oldular. Her ne kadar tarihi olsa da baştan aşağı yaldızlarla bezeli mekan yıllar içinde çeşitli amaçlar için kullanılmış olsa da, akşamları ilk defa kokteyller ve hafif atıştırmalıklar sunmaya başladı.
Henry Villard'ın tasarladığı bu yapı, Beşinci Cadde’nin ünlü Milyonerler Sokağı’nın hala ayakta duran yegane binalarından biri. 1884'ten beri bozulmadan hayatta kalmayı başardı. 1975 yılında, tanınmış mimar Harry Helmsley, o zaman binanın sahibi olan Katolik Kilisesiyle 99 yıllık bir kiralama anlaşması yaptı. Amacı, binayı yıkıp yerine 51 katlı bir otel inşa etmekti.  Birçok protesto ve şehir yönetiminin müdahalesinden sonra, Helmsley sonunda tarihi mekanları ve cepheleri korumayı kabul etti. Sonuç olarak, lüks Palace Hotel 1980 yılında açıldığında, mermer merdiven, mozaik tavan, vitray pencereler ve zodyak saati gibi muhteşem orijinal detayları bozulmadan kaldı. İkonik Gold Room da bu sayede kendini koruma altına almış oldu. Konak ilk tamamlandığında dekore edilmese de, daha sonra yaldızlı tavanları ve duvarları ile efsanevi mimar Stanford White tarafından donatıldı.


Konuklar şimdi bu tarihi salonda sunulan çilekli, votkalı Bayan Astor ve yasemin çaylı, yuzulu, cinli Mutsuhito gibi özel yapım kokteyllerin tadını çıkarabilirler.