Tarihi Mağaradan Modern Şarap Evine

04 Ağustos 2017

Matera’daki geleneksel Sasso evlerine modern dokunuş

“Matera’nın zorlu coğrafyasına rağmen aydınlık bir iç mekan tasarımına sahip olan Enoteca dai Tosi’de dikkat çeken detaylar arasında koyu yeşil avizeler, masalar ve oturma bölümleri yer alıyor.”

Vaktimizin çoğunu geçirdiğimiz restoran, kafe, bar ve hatta sokaklarda hızla gelişen ortak alan projeleri furyasına dahil olan son isim, İtalya’nın Matera kentindeki Enoteca dai Tosi oldu.

Kayaların içine inşa edilmiş olması ile ünlü Matera, bölgenin geleneksel mimarisi ile kendini diğer şehirlerden ayırıyor. İtalyanların Sasso adını verdikleri mağara evler, bölgenin dokusunu en karakteristik şekilde ortaya çıkararak alternatif yaşam alanları sunuyor. Kayaların oyulması ile yaratılan bu yapılar, yeraltına doğru genişleyen hacimleri ve derinlikleri ile Matera’nın geleneksel mimarisinin temelini oluşturuyorlar. Enoteca dai Tosi’nin yerin altına inen 3 katlı orijinal tasarımı, bu mirası kendi içinde devam ettiriyor.

Modern bir şarap evi olan Enoteca dai Tosi’nin hikayesi İtalyan şarap kültürünü Matera’nın tarihi ile bir araya getirmek üzere geçtiğimiz yıl düzenlenen bir tasarım yarışmasına dayanıyor. Katılan beş farklı mimarlık stüdyosu arasından birinciliği hak eden proje ise Architecten DVVT’ye ait.

Matera’nın zorlu coğrafyasına rağmen aydınlık bir iç mekan tasarımına sahip olan Enoteca dai Tosi’de dikkat çeken detaylar arasında koyu yeşil avizeler, masalar ve oturma bölümleri yer alıyor. Şarap şişesinin kendine özgü tonuna atıfta bulunan renk skalası, yöreye özel sünger taşından yapılma merdivenler ile birleşerek şarap evine derinlik katıyor. Sasso’nun orijinal yapısına duydukları saygı ile giriş-çıkış kapılarına ve ara geçitlere dokunmamayı tercih eden mimarlık ekibi, mağara içindeki en büyük değişimi taş oyması olan amfi-tiyatro düzenindeki oturma bölümünde yaptıklarını belirtiyor. Orijinal bir amfi-tiyatro mimarisine sahip bu yapı, misafirlerine şaraplarını yudumlarken sosyalleşebilecekleri ortak bir alan sağlıyor.


Yeşil camlı lambaların ışığı eşliğinde ana merdivenlerden aşağı indiğinizde koyu yeşil tonlardaki bar sizi karşılıyor. Mağaranın biraz daha derinine doğru kısa bir yolculuk yaptığınızda ise cam bir bölme ile mekanın geri kalan kısmından ayrılan Sasso’ya özel şarap mahzeni önünüze çıkıyor. Tuğlaların deforme edilmesi ile tasarlanan tırtıklı şarap bölmeleri, kavisli yapıları sayesinde şişeleri muhafaza ederek, sağlam bir şekilde yatık durmalarına imkan sağlıyor. Bölmelerin pürüzlü yüzeyi sayesinde üstleri çizilen şişeler ise Matera’ya özgü hale geliyor.


Fotoğraflar: Delfino Sisto Legnani