Tarihin en hızlı Lamborghini’si bir hibrit

12 Eylül 2019

Süper araba denince akla ilk gelen otomobil üreticilerinden Lamborghini, ilk elektrikli motora sahip modeli Sian’ı tanıttı.

İtalyan lüks otomobil üreticisi Lamborghini, yeni modeli Sian ile geleceğe hazır olduğunu kanıtlıyor. İlk defa bir otomobilinde elektrikli motora yer veren Lamborghini, 48 voltluk hafif hibrit sistemi sayesinde tarihinin en hızlı otomobilini yaratmayı başarıyor. Önümüzdeki ay Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı’nda motor severlere tanıtılması planlanan yeni teknolojik harika 0’dan 100’e sadece 2,8 saniyede çıkmayı başarıyor. 


Kaputun altında 6,5 litrelik V12 hibrit motor barındıran Lamborghini Sian toplamda 819 beygir güç elde edebiliyor ve Lamborghini’nin bir önceki hız makinesi 770 beygirlik SVJ modelini tahtından ediyor. Her ne kadar Sian hız sınırlarını zorlayacak bir motora sahip olsa da Lamborghini otomobilin hızını saatte 350 kilometre olarak sınırlama gereği duymuş.


Oldukça iddialı bir tasarıma sahip olan Sian için tasarımcılar markanın ünlü Aventador modelini baz almış. Bir aerodinamik mucizesi olarak tanımlanan Sian’da Lamborghini klasiği altıgen detaylardan vazgeçilmemiş. Tampon dahil olmak üzere, Sian’da rüzgârın sürtünmeyi artırabileceği her bir parça, karbon fiberden imal edilmiş. Motorun soğutulmasına karşı açılan yan hava kanalları, otomobilin geri kalanından daha keskin şekillere sahip. Arka çamurlukların uç kısmına karbon kanat takılmış. Bronz jantlar ise Lamborghini’nin şu ana kadarki en hızlı otomobiline yakışacak düzeyde.


Sian’ın kokpiti ise bir bilim kurgu filminden fırlamışa benziyor. Siyah ve turuncu renklerin hâkim olduğu tasarımda, sürücünün kat edeceği yolun her kilometresinden zevk alması hedeflenmiş. Aracın kokpitinde dikey olarak konumlandırılan dokunmatik bir ekran orta konsolda dikkat çekerken, gösterge paneli de dijital olarak yer bulmuş.


Sian’ın arka kanadı üzerindeki “63” rakamı ise Lamborghini’nin yeni şaheserine kavuşabilecek şanslı kişi sayısını sembolize ediyor. Lamborghini geçtiğimiz günlerde Sian’dan toplamda sadece 63 adet üretileceğini ve bu 63 adetin hepsinin şimdiden satıldığını duyurdu. 3,6 milyon dolarlık etiketi ile daha piyasaya çıkmadan satılan Sian, ayrıca sahiplerinin özel isteklerine göre fabrikada kişiselleştirilebiliyor.