Tarihin İkonik Arabaları RM Sotheby’s ile Como'da

18 Nisan 2017

Geleneksel olarak her iki yılda bir gerçekleşen müzayedede dünyanın en değerli araçları bir araya getiriliyor.

"2017 yılının en çok öne çıkan aracı zanaat ve tasarımın efsane değerine sahip örneklerinden olan turkuaz bir BMW 507."

Tarihi araba ve motosikletlerle ilgili dünyanın en önemli etkinliklerinden bir tanesi olan Concorso d’Eleganza Villa d’Este, bu yıl yine Como Gölü kıyılarında, 26-28 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek. Gelenekselleşen bu ikonik etkinliğin yer alacağı mekanlar the Grand Hotel Villa d’Este ve Villa Erba olacak. Farklı kategoriler içinde yer alan, 1920-1980 tarihleri arasında üretilmiş hayranlık uyandıran nadir araçlar koleksiyonerlere sunulacak. Etkinlik, tarihi araç tutkunlarını Kuzey İtalya’nın büyülü atmosferinde, geçmişten gelen ve kendi alanlarının en iyisi olan stil sahibi arabalarla bir araya getirecek.

Dünyanın yatırım değeri taşıyan araba müzayedeleri konusunda en değerli müzayede evlerinden olan RM Sotheby’s’in 2011 yılından bu yana geleneksel olarak her iki yılda bir gerçekleştirdiği Villa Erba müzayedesinde, geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da yer alacak arabaların sayısı 40 civarında olacak.  2015 yılında RM ve Sotheby’s ortaklığı duyurulduktan sonra, iki güçlü firmanın global platformda yeni izleyiciler kazanma ve koleksiyon değeri olan arabaları, dünyanın her yerinden koleksiyonerlerle bir araya getirme konusundaki başarısı dikkate değer.

2015 yılında gerçekleşen müzayedede 26.7 milyon Euro değerinde satış yapılmış. Bu sene için de dünyanın en değerli araçlarını bir araya getireceklerini ve hafızalara kazınacak bir satış hedeflendiği biliniyor.

2017 yılının en çok öne çıkan aracı zanaat ve tasarımın efsane değerine sahip örneklerinden olan turkuaz bir BMW 507. Saatte 200km’ye kadar hız yapabiliyor ve dünyada 252 adet örneği var. Hayranlık uyandıran bu arabaya 50 yılı aşkın süredir aynı kişi sahip olmuş ve ona çok iyi bakmış. Bugün hala orijinal kırmızı deri kaplamalarını ve motorunu koruyor ve bu onu daha da özel kılıyor.Müzayedede dikkat çeken diğer araba ise araba tarihinin en kıvrımlı, en zarif ve asil tasarımlarının yaratıcısı olan Figoni et Falaschi tarafından tasarlanan 1937 yapımı bir Talbot-Lago T150-C SS "Goutte d’Eau" Coupé. “Göz yaşı” isimli model 1930’lu yıllardan sonra üretilen birçok arabaya ilham olan güzelliğiyle bir ikon olmuş. Hatlarının sahip olduğu sanatsal detaylar araba koleksiyonerlerini kendisine hayran bırakacak nitelikte. Araba, hız ve performansına rağmen şaşırtıcı biçimde idareli yakıt tüketimiyle dikkat çekiyor. Sadece iki örneği olan "Goutte d’Eau’’nun 80 yılı aşan ömründe üç ayrı sahibi olmuş. 2000 yılında, arabanın üçüncü sahibi onu original Figoni et Falaschi özelliklerine döndürmeye karar vermiş. Bu süreç için birlikte çalışmayı tercih ettiği Fransız Auto Classique Touraine firması daha önce başka bir T150-C SS modelinin original yapısına geri dönüşü için başarıyla çalışmış. Neredeyse üç yıl süren bir çalışma sonucunda araba bugünkü formuna sahip olmuş.1928 Mercedes-Benz 680 S Torpedo-Sport Avant-Garde by Saoutchik ise Saoutchik’in muhteşem tasarımlarından bir tanesi. Yalnızca üç adet yapılmış Mercedes-Benz 680 S Torpedo Roadsters’ın bugüne kadar var olabilmiş tek örneği. Yetmiş yılı aşkın bir süre Standard Oil Direktörü Frederick Henry Bedford Jr ve ailesine ait olmuş. 2008 yılında yeni sahipleri tarafından satın alınmış, detaylı bir restorasyon sürecinden geçmiş ve bugün 21.yüzyılın en çok hafızalara kazınan modellerinden bir tanesi.Dünyanın en güzel manzaralarından birinin eşlik edeceği müzayede 27 Mayıs 2017 tarihinde saat 18:00’de gerçekleşecek. Müzayedenin ön gösterimi ise 26 Mayıs, 10:00-17:00 saatleri arasında olacak.