Tarihin Ortasında Minimalist Karayipler Evi

22 Nisan 2022

Santo Domingo'nun tarihi merkezinde, 1500’lü yıllarda Amerika'nın ilk hastanesi San Nicolas de Bari’nin kalıntılarına eşlik eden, etkileyici bir tatil evi…

İspanyol-Venezüellalı çift José Luis Mejías ve Meyling Wetto, Santo Domingo'nun tarihi merkezinde 1503'te inşa edilmiş San Nicolas de Bari Hastane’sinden kalan kalıntıları koruyarak etkileyici bir ev tasarladı.


UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan bölgede, eski hastane kompleksine ait kalıntıların ortaya çıkarılmasına yardımcı olan çift, şehrin gürültüsünden uzak Karayipler esintili Fixie Lofts ile konuklarına dinlendirici bir konaklama keyfi sunuyor. Bir zamanlar 1503'te inşa edilmiş bir hastanenin parçası olan avlusu ile Fixie Lofts, minimalist bahçesinde doğal bir Roma hamamının estetiğini misafirleriyle buluşturuyor.İki buçuk yıllık özenli restorasyon sürecinin ardından misafir ağırlamaya başlayan Fixie Lofts, 40 metrekarelik altı daire ve bir adet 75 metrekarelik küçük bir havuza sahip bir avludan oluşuyor. Avluyu çevreleyen bazı duvarlar ve havuzun üzerindeki kemer, 16. yüzyıla ait bozulmamış tarihi dokuyu canlı tutarak doğal mekanın estetiğini vurguluyor. Yüksek tavanlı iç mekanlar ise dekoratif tasarımlarıyla zarif, rahat ve modern bir konaklama deneyimini destekliyor.


Duvarların sıkıştırılmış toprakla işlenmesinden el yapımı çimento döşemelere, geleneksel teknikler kullanarak alandaki bozulmamış mimari korumayı amaçlayan Fixie Lofts, el yapımı dekoratif detayları ve avokado ağacının altındaki minimal havuzu ile hem tarihi hem de çağdaş bir atmosfer sunuyor. Minimalist bir inziva yeri arayanlar için, 1500’lerin ruhuyla donatılmış Fixie Lofts görülmeye değer.