Tarihten Gelen Ortak Yaşam Alanları

14 Ekim 2018

Mix Architects, tarihi Çin köy evlerini, yeni bir paylaşım ve kültür alanı olmak üzere kütüphane ve çay evine dönüştürdü.

"Güneş ışığını ve köyün benzersiz doğasını bu görkemli eski evlerin içine taşıyan cam duvarlar ise iç ve dış mekan arasındaki sınırları kırıyor."

Çin’in Nankin şehrindeki küçük bir balıkçı köyü olan Jiangshan’da Mix Architects, yerli halkın kültürel yaşama yönelik temel ihtiyaçlarını modern tasarım ile karşılamak üzere harekete geçti. Mimarlık stüdyosu tarafından önerilen yenileme planı, boş eski evlerin yenilenerek kütüphane, çay köşkleri ve umumi tuvaletler gibi yeni kırsal kamu tesisleri haline getirilmesinden oluşuyor.


Yeni tasarımlar, köyün karakteristik özelliklerini gözeterek ve kültürel mirasın önemini vurgulayarak, köyde bulunan az sayıdaki eski evin dış görünümünü koruma üzerine odaklandı. Eski evlerin dış görünüşünü aynı kalırken, binaların iç kısımları, avluya bakan bir kitaplık ve çay köşkü olarak yeni işlevler kazandı.


Güneş ışığını ve köyün benzersiz doğasını bu görkemli eski evlerin içine taşıyan cam duvarlar ise iç ve dış mekan arasındaki sınırları kırıyor. Mahallenin kültürel merkezi haline gelecek olan yapılar, şimdiden köylüler tarafından benimsenmiş.


Bunun yanı sıra köyün girişinde ve bahçe içinde olmak üzere iki adet umumi tuvalet inşa edilmiş. Basit ve modern bir estetiğe sahip olan tasarım, temel formlar üzerinden yükseltilmiş.