Tasarım Odaklı Seyahatler

17 Temmuz 2018

Avrupa'nın farklı şehirlerindeki tasarım sergileri ile yaz gezinizi iyi tasarımın izini sürerek planlayabilirsiniz.


"Yes to the Uncommon!'da Arad’ın deneysel yaklaşımı ile çelik ve beton gibi hammaddeleri tercih ederek, hem sanatı hem de tasarımı birleştiren beklenmedik formlar oluşturduğu tasarımları görülebilir."

Bu yaz dünyayı gezerken 2018'in en büyüleyici ve unutulmaz tasarım sergilerini de rotanıza katabilirsiniz. Retrospektiflerden büyük markalara, tematik sergilerden kişisel sergilere, işte yaz bitmeden mutlaka görülmesi gereken tasarım sergilerinin listesi.

Ron Arad, Sticks and Stones. Fotoğraf: Juergen Gocke

Ron Arad: Yes to the Uncommon! - Vitra Design Museum
Bu retrospektif, Arad'ın 1980'lerdeki erken dönem çalışmalarını ve yenilerini, sanat, heykel ve tasarım arasındaki sınırları aşan çalışmalarını inceliyor. Arad’ın deneysel yaklaşımı ile çelik ve beton gibi hammaddeleri tercih ederek, hem sanatı hem de tasarımı birleştiren beklenmedik formlar oluşturduğu tasarımları görülebilir.
14 Ekim'e kadar; Vitra Tasarım Müzesi, Charles-Eames-Str. 2 D-79576 Weil am Rhein, Basel

Maarten Baas: Hide & Seek - Design Museum Ghent
Belçikalı tasarım müzesi, Hollandalı tasarımcı Maarten Baas'ın ilk büyük kişisel sergisini sunuyor. Tasarımcının hayatının son 15 yılında ürettiği parçalardan oluşan sergi, Baas’ın çalışmalarının çok yönlü ve isyankar doğasını gösteriyor. Sergi, 2002 mezuniyet projesi olan ‘Smoke’, 2006 ‘Clay’ serisi ve tiyatro, film, sanat ve tasarımın birleştirildiği 2009 saat dizisi “Real Time” a dayanıyor. Gezici sergi daha önce Groninger Müzesi'nde yer aldı, yıl sonunda ise Tasarım Müzesi Holon'da görülebilecek.
30 Eylül'e kadar; Tasarım Müzesi Gent, Jan Breydelstraat 5, 9000 Gent

Studio Drift: Coded Nature - Stedelijk Museum
Ralph Nauta ve Lonneke Gordijn'den oluşan Amsterdamlı stüdyo Studio Drift, ikilisinin sanat ve tasarım enstalasyonları yaratırken teknolojiyi ustaca kullandıkları çalışmaları, Fragile Future ve Drifter gibi hafif heykeller ve büyüleyici bir görüntüye sahip Elementizm isimli yeni bir enstalasyonu içeriyor. Önemli teknolojik gelişmelere ciddi bir ortak olmayı görev bilen ikili, teknik bakış açısını, sezgisel ve duygusal bir bakış açısıyla birleştiriyor.
26 Ağustos'a kadar; Stedelijk Müzesi Museumplein 10 1071 DJ Amsterdam, Hollanda

Night Fever: Designing Club Culture 1960-today - Vitra Design Museum
İsviçreli müze, diskoların tasarımını keşfe açıyor. Sergide, Gruppo 9999’un Space Electric’i (1969) (İtalyan radikal tasarımcıların takıldığı mekan), OMA’nın Londra’daki Ministry of Sound’unun grafiklerine kadar, son 40 yılın ikonik gece kulüplerinin tasarımları yer alıyor. Sergi, retro fotoğraf, film, poster ve moda dahil olmak üzere bu mekanların ev sahipliği yaptığı alt kültürlerde kronolojik bir yolculuğa çıkarıyor.
9 Eylül'e kadar; Vitra Tasarım Müzesi, Charles-Eames-Str. 2 D-79576 Weil am Rhein, Basel

Ana Görsel: Night Fever enstalasyon görüntüsü, Vitra Design Museum, Fotoğraf: Mark Niedermann