Tasarım Rüyası Milano Evi

02 Kasım 2022

Milano’daki 1930’lara ait bir ev, özel tasarım mobilyalar ve klasik detaylar ile dekore edilerek tasarım harikası haline geliyor.

Geçmişte bir büyükelçiliğe ev sahipliği yapan daire şimdilerde butik, kitapevi, restoran ve bahçe olan çok işlevli 10 Corso Como işletmesinin kurucusu Carla Sozzani'ye ait. Köklü bir mirasa sahip olan Milano’daki daire ilk günden bu yana taşıdığı sığınak hissini koruyor. Bu duyguyu korumasının bir sebebi yemyeşil bir sokaktaki özel bir bahçeye açılan U şeklindeki bir alana sahip olması. Diğer bir sebebi ise Sozzani'nin tasarımlarda iç mekanın değişmesine izin vermemiş olması.

İçi sanat eserleriyle dolu olan Carlo Sozzani’nin Milano dairesi, Sozzani’nin partneri Amerikalı sanatçı Kris Ruhs tarafından tasarlanan mobilya ve ev eşyaları ile dekore ediliyor. "Her şey yavaş yavaş oldu. Her gün bir parça ekledik, çıkardık, sonra başka bir şeyin yerini değiştirdik.” diyor Sozzani.


Sonuç, çiftin ortak estetik anlayışını sergileyen samimi bir alan oluyor. Ruhs'un dokulu duvar askılarıyla yumuşak bir dokunuş getirilen giriş alanında Joe Colombo'nun 1969 ince boru sandalyesi, Serge Mouille'in 1950'lerden kalma avizesinin altında yer alıyor. Pierre Paulin'in 1966 Ribbon sandalyeleri ve sedirleri, Ruhs’un fildişi reçine tabureleri ile oturma odasına yerleştiriliyor. Dairenin görkemli yemek masası da küçük bir yayınevi kurma hayali ile yola çıkan Sozzani’nin 10 Corso Como kitapçısı için Ruhs tarafından tasarlanmış.