Tasarım Yolculuğu: Italdesign

19 Haziran 2018

Efsanevi tasarımcı Giorgetto Giugiaro’nun kurduğu Italdesign, Torino'daki 50. Yıldönümü etkinliği sırasında geçmişinden en önemli 30 araba modelini izleyici ile buluşturarak İtalyan tasarımının tarihine ve değişimine yakından göz atmamızı sağlıyor.

"Geleceğe Dönüş üçlemesi ile beyaz ekranda sonsuza kadar ölümsüzleşen De Lorean DMC 12, 70’ler ve 80'lerde bir jenerasyonun favorisi haline gelen Golf GTI ve 4x4 araç efsanesi Fiat Panda Safari'nin dahil olduğu bu otantik efsaneler kendi dönemlerinde birçok kişinin hayallerini süslediler."

Italdesign, 6-10 Haziran arasında gerçekleşen 50’inci yıldönümü etkinliğinde Italdesign tarihini ve birçok yönden değişimini gözler önüne seren otuz prototip ve üretilmiş araba modelini, Torino'daki Castello del Valentino'nun avlusunda sergiledi. Bu vesile ile şovu ziyaret edenler bir efsaneye yakından tanıklık etmiş oldular. Geleceğe Dönüş üçlemesi ile beyaz ekranda sonsuza kadar ölümsüzleşen De Lorean DMC 12, 70’ler ve 80'lerde bir jenerasyonun favorisi haline gelen Golf GTI ve 4x4 araç efsanesi Fiat Panda Safari'nin dahil olduğu bu otantik efsaneler kendi dönemlerinde birçok kişinin hayallerini süslediler.

1981 DeLorean DMC 12 - yana açılan kanatlı kapılar ve yenilikçi bir fiberglas gövde yapısına sahip

1974 VW Golf - Volkswagen'in ikonik Beetle'ının yerine geçmesi planlanan araba Italdesign tarafından tasarlandı

1981 Panda 4 × 4 - Arka platform tamamen çıkarılabilirken şerit kapı direği devrilmelerde koruyucu haline geliyor.

Bu araçlara ek olarak, İtalya merkezli şirket Italdesign bu kutlamada ziyaretçilerine, seksenli ve doksanlı yıllarda şehir merkezlerinde yoğun olarak karşılaşılan trafik sorunlarına çözüm olması için tasarlanan, araba paylaşımı için tasarlanan Megagamma (1978), Biga (1992) ve aracın karoseri değiştirilerek sade bir arabadan bir kamyona, ambulansa ya da minibüse kadar birçok şeye dönüştürülebilen tasarımıyla otomobil tarihinde devrim niteliğinde bir prototip olan Capsula (1984) gibi prototipleri de sundu.

1986 Machimoto - Machimoto bir sosyalleşme aracı olarak tasarlandı.

1988 Aspid Asgard ve Aztec - mekaniği ve platformu ile Audi 80 için türetilen üç farklı yorum.

1992 Biga - Şehir trafiği için üretilebilecek gerçekçi ve çevre dostu bir alternatif.

Italdesign tarihinin başlangıcının simgesi olarak, şirket tarafından geliştirilen ilk prototip olan Bizzarrini Manta da bu kutlamada yerini aldı. Bu araç sadece kırk gün gibi kısa bir süre içinde tasarlanıp üretilmiş ve böylece şirketin kurulmasından sadece üç ay sonra gerçekleşen 1968 Torino Motor Şovu’nda yer alabilmişti.

2004 Alessandro Volta - Geleceğin çevre dostu hibrid otomobilini tasarlamaya yönelik yeni bir yaklaşımı teşvik ederek süper otomobil konumuna geldi.

2006 Mustang - Stili, 1960'ların sonlarındaki aerodinamik Mustang modellerini yansıtmakta.

2008 Italdesign Quaranta - Kabine giriş, yan tarafların birleştirilmesi ile elde edilmiş tek bir üst kapı ile sağlanıyor.

Bu şov vesilesiyle ayrıca, hem Android hem de iOS işletim sistemli mobil cihazlarda kullanılabilen bir uygulama olan Italdesign 50 geliştirildi. Bu uygulama ile avluda sergilenen modellerin her birinin tarihsel sürecine ulaşılabilmekte. Uygulama ilgili mağazalardan ücretsiz olarak indirilerek doğrudan Castello del Valentino'da sergilenen tüm modellerin bilgileri akıllı telefonların ekranlarından görüntülenebiliyor.

Ana Görsel: 1968 Bizzarrini Manta - Giorgetto Giugiaro’nun ilk bağımsız tasarımlarından biri.