Tasarımda Hafiflik

13 Mayıs 2019

Gilli Kuchik ve Ran Amitai magnezyum kullanarak son derece hafif bir sandalye üretti.

Multidisipliner stüdyolarını 2009 yılında Tel Aviv’de kuran tasarımcılar Gilli Kuchik ve Ran Amitai, en hafif metallerden biri olan magnezyumu kullanarak sadece 2,5 kilo ağırlığında bir sandalye ürettiler.


İtalyan mobilya markası Magis tarafından Milano tasarım haftasında tanıtılan Vela adlı sandalye, gücünü düşük yoğunluklu malzeme kullanılarak yapılmış olmasından alıyor. Yapısal olarak güçlü ve kullanımı kolay olmasına rağmen, magnezyum alüminyumdan yüzde 30 daha az bir ağırlığa sahip.Tasarımcıların amacı taşınması ve saklanması daha kolay bir sandalye üretmek olduğu için, hafifliğiyle bilinen magnezyumun üretim özelliklerini araştırıp bu fikri geliştiriyorlar. Kafe ve restoranlara daha uygun hale getirilen sandalye, şu anda dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor.


Tasarımcılara göre magnezyum, dayanıklı olmasının yanı sıra, geri dönüştürülebilir ve doğada bol miktarda bulunur bir madde. Yer kabuğunda en çok bulunan sekiz elementten biri.Sandalyenin arkasında yer alan iki adet kesme bölme ise rahat taşınabilirliği sağlıyor. Hafif yapılı bir malzeme olan magnezyum sayesinde, bu sandalyeyi serçe parmağınızla dahi kaldırıp taşıyabilirsiniz. Sandalye şimdilik altı renk olarak üretildi: Gümüş, beyaz, siyah, yeşil, kırmızı ve kahverengi.