Tasarımlarıyla Öne Çıkan 10 Sanatçı Evi

24 Kasım 2019

Eserleriyle hayranlık uyandıran sanatçıların uzun saatlerini geçirdikleri ve bir o kadar da ikonik olan evlerini inceledik.

Eser üretimi esnasında mekanın sanatçıyla olan etkileşimi yadsınamaz bir önem arz eder. Farklı tasarımlarıyla göz dolduran çoğu zaman eserlere ilham kaynağı olmuş bu evler sanatçılar için  barınma alanı olmanın yanı sıra yaratıcılığı teşvik eden mekanlar görevinde.


Lari Pittman


Red Hot Chili Peppers’ın kurucusu Flea, bu bileşik yapıyı Los Angeles merkezli sanatçı Lari Pittman’dan 2018'de satın aldı. Alanda bulunan iki evden biri 1952'de mimarı Richard Neutra tarafından sekreteri için tasarlanmış. Diğeri ise 2009'da Michael Maltzan tarafından Lari Pittman ve partneri Roy Dowell’a özel olarak tasarlanan yedigen, UFO benzeri bir yapı. Maltzan’ın yedigen evinin etkileyici geometrisi, karmaşık iç mekanları hayran edici bir şekilde gizliyor.


John Giorno


Bu yılın Ekim ayında kaybettiğimiz sanatçı John Giorno, hayatını Manhattan, Bowery'deki bir binadaki üç çatı-katı arasında sürdürdü. Giorno’nun yalın yatak odasına “Sığınak” adını vermişti çünkü pencereleri yoktu. Farklı tasarım detaylarının bir arada bulunduğu odada, Giorno’nun 70’lerde inşa ettiği bir Tibetli Budist tapınağı da var. Ayrıca, bu odada, bir zamanlar Beat yazarı William S. Burroughs da yaşamış.


Not Vital


Fotoğraf: Stefan Ruiz


İsviçreli heykeltıraş ve ressam Not Vital, her ne kadar yılın yarısında Pekin'de ikamet etse de Tschlin, İsviçre’deki evini bir rüya mekanı olarak tanımlıyor. Bu karede sanatçı, alt kattaki sobadan gelen ısının evindeki yatak odasına ulaşmasını sağlayan döşeme kapısından bize bakıyor.


Salvador Dalí


Cadaqués, İspanya'daki bu ev, müzeye dönüştürülmüş olan bir dizi kulübeden oluşuyor. Her odasından Portlligat Körfezi'ne açılan farklı boyutlarda ve oranlarda pencerelere sahip olan bu evde Sürrealist ressam Salvador Dalí ve eşi Gala Dalí, 1930'dan 1982'ye kadar burada yaşadı ve çalıştı.


Pablo Picasso


Pablo Picasso, 1959'da buraya taşındığında Vauvenarguesi’deki şatosunda gece boyunca resim çizerdi. Fransa'nın Provence kentindeki Sainte-Victoire Dağı’nın eteklerinde konumlanan alan Picasso'nun çok saygı duyduğu sanatçı Cézanne tarafından çok kez resmedilmiş. Şu anda bazı zaman aralıklarında halka açılıyor. Görebileceğiniz eserler arasında Picasso’nun yatak odasının ebeveyn banyosundaki yer alan “Stüdyo” başlıklı duvar resmi var.


Bauhaus


Almanya'nın Dessau kentinde bulunan dört modüler konut grubundan oluşan The Master’s Houses, 1926'da prefabrik bir yapı kullanılarak tamamlandı. Burada yaşayan isimler arasında László Moholy-Nagy, Lyonel Feininger, Georg Muche, Oskar Schlemmer, Wassily Kandinsky ve Paul Klee var.


Donald Judd


Minimalist sanatçı Donald Judd, daha çok Marfa, Teksas'la olan yakın ilişkisiyle ünlü olsa da uzun yıllar boyunca New York'un Soho semtindeki stüdyosunda yaşayıp çalıştı. 2013 yılında, ölümünden yaklaşık 20 yıl sonra, bu stüdyo halka açıldı. Müzeyi ziyaret etmek için katılmanız gereken ve bir sanatçı rehberliğinde gerçekleşen tur, yalnızca Judd ve eserleri hakkında bilgi vermekle kalmıyor, aynı zamanda önemli bir üyesi olduğu 60'ların ve 70'lerin Soho’sundaki sanat sahnesini de ele alıyor.


Cy Twombly


Sanatçı Cy Twombly, 20. yüzyılın en güzel eserlerinden bazılarını, engebeli sahil kasabası Gaeta, İtalya'da resmetti. Cy Twombly'nin arşivcisi ve yakın arkadaşı Nicola Del Roscio'nın mülkünde yer alan MS 1000'den kalma evin görkemli oturma odasında, Sebastiano Conca tarafından 18. Yüzyılda yapılan freskler ve Andy Warhol’un Paris’teki evinden bir kanepe de yer alıyor.


Georgia O'Keeffe


Wisconsin doğumlu ressam Georgia O’Keeffe’nin, New Mexico, Taos'taki bu çiftliğe yaptığı bir gecelik ziyaret, bir yaz tatilinin tamamına uzanmış. Daha sonra uzun yıllar burada yaşayan O'Keeffe buraya “Ghost Ranch” adını vermiş.


Frida Kahlo


Meksikalı ressam Frida Kahlo Casa Azul'da doğdu. Kobalt mavisi duvarları ve yeşil kapılarıyla dikkat çeken yapı “Mavi Ev” olarak anılıyor. Sonraki dönemlerde, evde kocası Diego Rivera ile yaşamaya devam etti ve 1954'te orada öldü. Mavi Ev, şimdi Kahlo’nun hatırasına ve mirasına adanmış bir müze.