TASCHEN’dan Bir Sanat Eseri: DAVID HOCKNEY, "A Bigger Book"

29 Ocak 2017

Bu yeni kitapta sanatçının külliyatını daha önce hiç olmadığı kadar detaylı görmek mümkün.

“Ben geçmişte yaşayan birisi değilim ama bu kitap sayesinde ne kadar iş yaptığımı gördüm”

Los Angeles havuz başları, genç adamlar, güneşli gökyüzü, maviler, yeşiller, pembeler ve yine maviler...

25 yaşındayken, 1963’te ilk sergisini John Kasmin galeride açan David Hockney’nin sergideki bütün resimleri satılmıştı. Sanatçı kısa süre sonra da Los Angeles’a taşındı ve içinde olduğu dünyayı aynı anda hem bir parçası olarak hem de ona dışarıdan bakmayı başararak üretmeye devam etti.
Savaş sonrası dönemin en önemli isimlerinden birisi olan sanatçının “Beverly Hills Housewife” adlı resmi 2009 yılında £5.2m’a satıldıktan sonra geçtiğimiz sene, 80 yaşını doldurmak üzereyken “The Woldgate Woods” başlıklı eseri New York, Sotheby’s’de £9.4m’a alıcı bularak kendi rekorunu kırdı. 

Önümüzdeki ay Tate Britain Mayıs ayı sonuna kadar devam edecek ve sanatçının bugüne kadar hiç görülmemiş işlerine de yer verecek olan en kapsamlı retrospektifini düzenleyecek. Bunun duyurulmasının ardından ise geçtiğimiz ay Los Angeles’ta gerçekleşen bir etkinlik muhteşem bir kitabı lanse ettİ: TASCHEN’ın A Bigger Book başlıklı SUMO-size David Hockney kitabında sanatçının külliyatını daha önce hiç olmadığı kadar detaylı görmek mümkün.

500 sayfa ve 35 kg ağırlığında bu kitap sanatçının 60 yıllık pratiği, Bradford School of Art’taki günlerinden 60’lı yılların Londra’sına, 70’lerin Los Angeles hedonizmine, portreleri, manzara resimleri, sahne tasarımları ve meşhur Ipad çizimlerini bir araya getiriyor. Hockney’nin daha önceki hiçbir yayınında böyle kapsamlı bir içerik söz konusu olmadı. Yayını değerli yapan diğer özellik de “Ben geçmişte yaşayan birisi değilim ama bu kitap sayesinde ne kadar iş yaptığımı gördüm” diyen Hockney’nin kitap prodüksiyonunun her aşamasında aktif olarak rol almış olması. A Bigger Book başlığındaki kitabın sınırlı sayıdaki edisyonu 9.000 adet, imzalı ve Marc Newson’ın tasarladığı kaidesiyle birlikte. Bir başka versiyonu ise 250 adetle sınırlı ve bir iPad çizimini de beraberinde sunuyor.

Kitaplar popülaritesini yitiriyor mu? Eskiden bir sanatçının yaptığı işlerinden geriye kalan tek arşiv olan kitapları artık tamamen dijitalize olmuş bilgiler toplamı halinde saklamak varken raflarda tozlanacak bir başka kitaba daha gerek var mı? Bütün bu tartışmalara rağmen bir kitabı elinde tutma hissinin tatmini hem okur hem de sanatçı için hala yeri doldurulamaz bir his olduğu için sanat kurumları, galeriler ve yayınevleri sanat eseri niteliğinde işler ortaya çıkarmak konusunda cesaretlerini kaybetmiş değiller. Sanat kitaplarına gelince, bu niş nesneleri toplamak hala karşı konulamaz bir zevk.

Kitabın lansmanı sanatçının da katılımıyla bütünüyle dönüştürülmüş bir mekan olarak TASCHEN Galeri, Los Angeles’ta bir sergiyle gerçekleşti. 31 Ocak’ta sona erecek sergi olağanüstü bu yayını galeri alanında yarattığı Hockney dünyası içinde mükemmel biçimde sunuyor. Kitabın sayfaları galeri mekanının duvarlarını sararken izleyiciyi adeta kitabın içine taşıyor. Bugünün internet sonrası çağında dünyanın yaşayan en önemli sanatçılarından birinin külliyatını oluşturan bir yayının bu kadar büyük bir etki yaratmış olması sanat dünyası için yayıncılığın belki de gerçekten zamansız bir medium olduğunu gösteriyor.

A Bigger Book ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.