Tate Önümüzdeki Sene 5 Farklı Kadın Sanatçıya Ev Sahipliği Yapacak

18 Mart 2019

Tate, önümüzdeki yıl için önemli kadın sanatçılara odaklanan beş yeni sergi haberi duyurdu.

Tate, önümüzdeki iki yıl içinde galeri açılacak önemli kadın sanatçılara odaklanan beş yeni sergi haberini duyurdu. Bu haber, Washington DC’deki Ulusal Kadın Sanat Müzesi’nde düzenlenen ve dünya üzerinde 1000’den fazla galeri ve kurumu bünyesinde barındıran kadın sanatçıları vurgulamak için organize edilmiş,  5WomenArtists adlı kampanyanın bir parçası olarak geliyor. Tate tarafından ilan edilen program, çağdaş sanatta heyecan verici isimler içeriyor. 
Antonia Marsh'ın bu hafta başlarında bizim için küratörlüğünü yaptığı Londralı ressam Lynette Yiadom-Boakye, Mayıs 2020'de açılacak olan Tate Britain'de bir serginin konusu olacak. ; Bu yıl New York'taki ve daha önce Serpentin Gallery'deki başarılı sergilerden sonra, Turner ödül adayı Yiadom-Boakye’nin soyut duygulardan beslenen resimleri sanat ve edebiyat dünyasını büyülemişti. (Yiadom-Boakye aynı zamanda bir yazar ve hayranları arasında Zadie Smith’de var). 
Ertesi yıl, aynı galeri Paula Rego’nun, 50 yıllık kariyeri, resimleri, çizimleri ve baskılarıyla dolu olacak. Sanatçı tasarımlarının ana temasını ise şu sözlerle tanımlıyor; “Kadınların erkeklerin yapabileceği şeyleri yapabileceğini düşünmek heyecan vericiydi. Bunu sadece hissetmek bile bana yeterli bir tatmin hissi sağlıyordu. Fikirleri doğrudan kullanmıyorum ama kadınlar için adalet kazanmaya çalışıyorum… en azından resimlerde.¨ Bu arada, Tate Modern’de, Polonyalı sanatçı Magdalena Abakanowicz’in ¨visseral tekstil heykelleri¨ ‘ de Haziran ayında galeride sergilenmeye başlayacak. Tate tarafından ilan edilen beşinci sanatçı, Güney Koreli Haegue Yang ‘ın “çok sensörlü” eseri ise 2020 yazında St .Ives’te siz sanatseverler ile buluşacak. 

 

Bu sergiler bir nevi feminizm ve cinsiyet eşitliği ilkelerini de destekler nitelikte olduğu için, program sosyal medyada insanlar tarafından çok hızlı bir şekilde paylaşıldı ve trend konu başlıkları arasına girdi. O zaman ; ¨Yaşasın kadının sanat alanındaki gücü!¨.