Tecla: İşlenmemiş topraktan 3B baskı evler

30 Nisan 2021

Mario Cucinella Architects, dünyanın tamamen işlenmemiş topraktan yapılmış ilk 3B baskı evini inşa etti.

“Tecla” olarak adlandırılan ve WASP alanındaki uzmanlarla İtalya’nın Ravenna şehri yakınlarındaki Massa Lombarda bölgesinde birlikte inşa edilen yapı, doğal malzemelerin teknolojiyle buluştuğu noktayı yansıtıyor.


Bina, mevcut 3B baskı teknolojisinin en ileri haliyle oluşturuldu ve sonuç olarak ekip, 60 metrekarelik alanı sadece 200 saatte inşa edilebildi. Yapılar, başka bir desteğe ihtiyaç duymadan kendi ağırlığını taşıyabiliyor.


Yapı tasarımında minimalist bir yaklaşım tercih edilirken tüm ev tek seferde tek bir malzemeden oluşturuldu. Kullanılan toprak karışımının bileşimi, yerel iklim koşullarına doğrudan bir çözüm olarak oluşturuldu. Mimarlara göre, bu, termal performansın da optimize edildiği anlamına geliyor: “Termal kütle, yalıtım ve duvarların havalandırması kendi içinde dengeleniyor.”

Yerel kaynaklı malzemeler kullanılarak yerinde inşa edilen Tecla, sıfır atık yaklaşımının bir örneği. 3B baskının hammaddesi olarak yerel toprak kullanıldı ve bunun da ötesinde, yapı tamamen biyolojik olarak parçalanmaya müsait.