Teknoloji devleri akıllı evler için güçlerini birleştirdi

17 Ocak 2020

Apple, Google ve Amazon akıllı ev asistanlarının birbirleri ile iletişim kurabilmesi için büyük bir ortaklığa gidiyor.


Akıllı ev aletleri gelecek yıllarda hayatımızda daha çok ve önemli yer kaplayacaklar. Bu aletler için oldukça geniş bir bütçe ayıran teknoloji devleri de yakın gelecekte hayatımızı ele geçirmeye hazırlanan bu aletler için işbirliğine gitme karar verdiler.


Apple, Amazon, Google ve Zigbee Alliance akıllı ev ürünleri arasında uyumluluğu artırmak için temel bir tasarım ilkesi olarak güvenlik odaklı, telifsiz bir bağlantı standardının benimsenmesini geliştirmeyi ve desteklemeyi planlayan yeni bir çalışma grubu kurduklarını açıkladı. “Connected Homeover IP (IP ile bağlı evler)” isimli proje ile akıllı ev aletleri arasındaki uyumluluğu arttırmayı ve bu aletlerin üreticilerinin geliştirme aşamasını kolaylaştırmayı hedefleyen teknoloji devlerinin asıl amacı ise kullanıcılara daha kolay ve erişilebilir hizmet sunmayı amaçlıyorlar.

Ancak bu işbirliği Siri, Alexa ve Google Assistant gibi yapay zeka odaklı sesli asistanları saf dışı bırakmayı amaçlamıyor. Çalışma grubunun amacı yeni bir yazılımla var olan akıllı ev asistanlarının birbiri ile bağlantısını kolaylaştırma ve tüketiciye maksimum deneyimi sunabilmek.


Şu anda piyasada oldukça farklı özelliklere sahip akıllı ev aleti bulunuyor ancak bunların kendileri arasında bağlantı kurmasını sağlamak bir hayli zor. Bu cihazlar aynı platformda buluşabilirse hem akıllı ev cihazları üreticileri için hem de kullanıcılar için işler daha da kolaylaşacak gibi gözüküyor. Yapılan açıklamalara göre teknoloji devlerinin bu işbirliğinin ilk meyvelerini bu yıl içerisinde görücüye çıkarmaları bekleniyor.