Teknolojideki son gelişmeler CES 2020’de

10 Ocak 2020

Dünyanın en büyük teknoloji fuarlarından CES geçtiğimiz günlerde dört günlük macerasını tamamladı. Fuarın öne çıkanlarını AJournal okuyucuları için derledik.


Her yıl Amerika Birleşik Devletleri’nin Las Vegas kentinde düzenlenen CES (Tüketici Elektronik Fuarı) bu sene de teknolojideki en son gelişmeleri teknoloji severler ile paylaştı. Şirketler, tüketicilerin ve yatırımcıların daha da ilgisini çekmek için birbirleriyle kıyasıya mücadele ettiği fuarda teknolojinin her alanından örnek görmek mümkün oldu. CES 2020’de öne çıkan teknolojileri inceledik.

Bosch’tan sanal güneşlik: Araba kullanırken güneş tam karşıdan size vurduğunda mutlaka rahatsız oluyorsunuz. Bosch’un tanıttığı sanal vizör isimli teknoloji gözünüzün yerini algılıyor ve önünüzde bulunan şeffaf LCD vizöre o verileri yolluyor. Ardından vizörde gözünüze denk gelen noktalar tespit ediliyor ve Güneş ışınlarının bu noktaya yansıması durumunda karartılıyor.


Intel’den yeni işlemci: Kod adı “Tiger Lake” olan en yeni Intel Core mobil işlemcisi Intel’in mobil bilgi işlemle ilgili cesur ve insan odaklı vizyonunu hayata geçirmek üzere tasarlanmış. CPU, yapay zekâ hızlandırıcılar ve yeni Intel X’e grafik mimarisine dayalı ayrık-seviye entegre grafiklerde iyileştirmelerle, Tiger Lake, performansta çift haneli kazanımlar, yapay zekâ performansında çok büyük artış, grafik performansında büyük gelişme ve yeni, entegre Thunderbolt 4 ile de USB3’in iş/zaman oranından 4 kat fazla iş/zaman oranı sunacak.Elektrikli su bisikleti Manta5: Bu yıl CES’te en çok ilgi çeken teknolojilerinden birisi Manta5’e aitti. Hidrofil eBike isimli yeni elektrikli bisiklet çocukluğumuzun en eğlenceli deneyimini suya taşıyor. Hidrofil eBike, pedal gücü ve 460 watt’lık elektrikli motorun gücünü birleştirerek yüksek hızlara ulaşabiliyor.Akıllı beşik: 4moms MamaRoo isimli akıllı beşik gelecekte annelerin işini bir hayli kolaylaştıracağa benziyor. Uzmanlar tarafından geliştirilen bu beşik bebek hareket etmeye ya da ağlamaya başladığında bebeği farklı hızlarda sallamaya başlıyor ve uyumasını kolaylaştırmayı amaçlıyor. Ayrıca beşik dört farlı beyaz gürültü sayesinde bebeğin uykuya dalmasını hızlandırıyor.


Akıllı kedi kumu: Evinde kedi besleyen hayvan severleri en çok zorlayan konulardan birisi kuşkusuz sürekli kedi kumunu temizlemek zorunda olmak. Buna bir çözüm arayan LuluPet yapay zekalı kendi kendini temizleyen kedi kumu kutusunu CES 2020’de tanıttı ve inovasyon ödülünün de sahibi oldu.Samsung’dan sıra dışı televizyon: Kullandığımız teknoloji aletlerin hepsinin birbiri ile uyumlu olması hayatımızı kolaylaştıran unsurlardan. Samsung’da bunu göz önüne alarak yeni televizyonu Samsung Sero TV ile sosyal medya kullanımınızı kolaylaştırmayı amaçlıyor. Orijinalinde dikey olarak çekilmiş olan TikTok ya da Instagram videosu izliyorsanız bu yenilikçi televizyon kendi kendine dikey pozisyona geliyor. Hem dikey hem de yatay pozisyona ayarlanabilen bu televizyon izleyici alışkanlıklarını bir hayli değiştireceğe benziyor.