Telefon Bağımlılığımız Tedavi Edilmek İsteniyor, İzin Verelim mi?

18 Mart 2019

Pek çoğumuzun sabahları kalkar kalkmaz yaptığı ilk şey nedir?

¨İnsanlar, sadece telefonunuzu kapatın derler… Peki, sizi nasıl manipüle edeceğini bilen milyarlarca dolarlık şirketlere karşı ne yapacağız?¨. Manoush Zomorodi

Pek çoğumuzun sabahları kalkar kalkmaz yaptığı ilk şey nedir? Tabii ki telefonlarımızı elimize alıp sosyal medyadan uzak kaldığımız o saatlerin acısını çıkarmak…

 İşte Moment uygulaması da tam bu noktada devreye giriyor. Yaratıcısı Kevin Holesh ‘ın aslında kendi teknolojik bağımlılığını yenmek için tasarladığı bu aplikasyon, sizin telefonunuz ile ya da sosyal medyada ne kadar zaman geçirdiğinizi hesaplayan ve bunu size veri halinde sunan bir proje.
Bir gün işten sonra Holesh, karısıyla konuşmak veya köpeklerini yürüyüşe çıkarmak yerine, fütursuzca Twitter'da dolaştığını keşfediyor. ¨Telefonuma ne kadar zaman baktığımı görmek istedim ve bunun içinde bir aplikasyon tasarladım¨ diyor.

 Aplikasyon, Holesh telefonda 40 dakika harcadıktan sonra onu uyaran, adeta omzunun sağ tarafında duran bir iyilik meleği gibi. Holesh, eğer onun telefona bakma dürtülerini bir nebze olsun azalttıysa başkalarınınkini de azaltabileceğini düşündü ve uygulama şuana kadar 8 milyon kez indiriliyor. Kısa sürede çok sevilen ve popüler olan bu uygulama hakkında ise yapılan en yaygın yorum şu; ¨ Çok daha mutluyum, daha iyi uyuyorum, daha çok okuyorum, kendime daha iyi bakıyorum ve hepsinden önemlisi günlük hayatın içinde aktif bir şekilde yer alıyorum¨. 
Bilim adamları ise insanların teknolojiye olan bu bağımlılıkları konusunda endişeli… Bilgisayar bilimci ve teknoloji eleştirmeni Joseph Weizenbaum, insanların modern teknolojiye “bağımlı” oldukları ve “geri çekilme terapilerine” ihtiyaç duydukları konusunda uyarıyor.

 

Sanırız bu “geri çekilme terapileri”biz modern insanların gelecek dönemlerde için başvuracağı en yaygın tedavi şekillerinden biri olacak.