Termoplastik alternatifi biyoplastik: MADE OF AIR

25 Haziran 2021

Berlin merkezli şirket, mobilyadan bina cephelerine kadar her şey için kullanılabilen orman ve çiftlik atıklarından yapılmış karbon tutan bir biyoplastik geliştirdi.

Berlin merkezli Made of Air şirketi, karbonu tutan ve mobilyadan bina cephelerine kadar her şey için kullanılabilen orman ve çiftlik atıklarından yapılmış bir biyoplastik geliştirdi. Geri dönüştürülebilir malzeme yüzde 90 karbondur ve her bir ton plastik için yaklaşık iki ton karbondioksit eşdeğeri (CO2e) tutar. Made of Air şirketi, kendi adını taşıyan Made of Air biyoplastik maddesi ile yılda bir gigaton CO2e depolamayı umuyor.

Şirket "iklim değişikliğini tersine çevirmeye yardımcı olmayı" hedefliyor

Şirketin baş ticaret sorumlusu Neema Shams verdiği demeçte, "Bir malzeme şirketi olsak da, aslında çevreci bir şirketiz ve varlığımızın nedeni iklim değişikliğini tersine çevirmek." dedi.

Shams, malzemenin yaşam döngüsü boyunca atmosferden yaydığından daha fazla CO2 depoladığından, Made of Air'in karbon negatif bir malzeme olduğunu söyledi.

“10 yıl önce biyolojik olarak parçalanabilen şey olarak karbon negatif görüyorduk” diye açıkladı. "O zamanlar kimse ne olduğunu bilmiyordu, kimse neden önemli olduğunu bilmiyordu. Ve şimdi oldukça yaygın."


Made of Air, 2016 yılında, daha önce Prosolve370e adlı kirletici emici bir kaplama oluşturmak için iş birliği yapan mimarlar Allison Dring ve Daniel Schwaag tarafından kuruldu. Şirket ile aynı ismi taşıyan Made of Air, biyokömürden yapılmış toksik olmayan bir biyoplastiktir. Bu kömür benzeri malzeme neredeyse saf karbondur ve orman ürünleri ve ikincil tarım malzemeleri gibi biyokütlenin oksijensiz yakılmasıyla elde edilir.

Biyokömür yüzyıllardır üretilmekte ve giderek artan bir şekilde gübre olarak ve toprakta karbon tutmanın bir yolu olarak kullanılıyor. Made of Air, normal bir termoplastik gibi eritilip kalıplanabilen bir malzeme oluşturmak için biyokömürü şeker kamışından yapılmış bir bağlayıcıyla karıştırıyor. Granüller daha sonra enjeksiyon kalıplama gibi geleneksel plastik şekillendirme işlemlerinde kullanılabilirken normal plastikle aynı makineler kullanılarak işlenebiliyor.

Made of Air, biyokömürünü yapmak için Berlin çevresindeki kırsal kesimde bulunan ormancılık ve tarım işletmelerinden gelen atıklardan yararlanıyor. Biyokütle daha sonra özel bir fırına yerleştirilir ve burada piroliz adı verilen bir işlemin parçası olarak kontrollü, oksijensiz bir ortamda pişirilir. Oksijen varlığı olmadan, biyokütledeki karbon, yanma sırasında karbondioksit oluşturamaz, yani sera gazı emisyonu olmaz. Bunun yerine, karbon kalır ve biyokömür oluşur.

Gözenekli, karbon açısından zengin malzeme, karbon depolamada oldukça etkilidir. Karbonunu hızla atmosfere salan çürüyen biyokütlenin aksine, biyokömür yüzlerce hatta binlerce yıl boyunca stabil kalabiliyor. 


"Ya etrafımızdaki her şey karbon emisyonu yaratmak yerine ortadan kaldırıyorsa?" diyor Shams. "İklim değişikliği, atmosferde çok fazla karbon olduğu için gerçekten önemli bir sorun haline geldi. Peki nasıl oluyor da bunu en büyük kaynağımız haline getiremiyoruz?"

Made of Air'in biyokömür plastiği yapılan normal biyoplastiklerden daha ucuz ama yine de petrol bazlı malzemelerden daha pahalı. İlerleyen yıllarda, Shams, yakalanan CO2'den yapılan ürünlerin fosil plastiklerin yerini almasına yardımcı olmak için karbon vergisi şeklinde hükümet müdahalesinin gerekli olduğuna inanıyor.