Theo Esthedu’nun ‘’Yüzler ve Yerler’’ Sergisi

20 Şubat 2019

Yüzyıllardır tartışılan konulara yeni medya ile cevap arayan Theo Esthedu’nun video enstalasyonlarında kaybolmaya hazırlanın.

Hollandalı bir anne ve Etiyopyalı bir babanın çocuğu olarak Londra’da dünyaya gelen Eshetu, büyürken Addis Ababa, Dakar ve Belgrad’da yaşadıktan sonra 10 yaşında kamerasını aldığı Roma’ya yerleşiyor. 1970’lerde rock yıldızlarının fotoğrafçılığına başlayan sanatçı, David Bowie, Lindsay Kemp, Andy Warhol ve The Velvet Underground gibi isimlerle yakınlaştıktan sonra İletişim Tasarımı dalındaki lisans derecesini North East London Polytechnic’ten alıyor.

Video enstalasyonlarına başlamadan önceki hayatının bu kadar renkli ve adressiz olması, sanatçıyı aidiyet hissi ve etnik problemler hakkında düşünmeye sevk ediyor.  Akbank Sanat’ta görebileceğiniz Yüzler ve Yerler sergisi Eshetu’nun iki video enstalasyonunu kapsıyor, Atlas Fractured ve The Slave Ship.

 Atlas Fractured çalışmasında sanatçı, maske ve sanat eserlerini gerçek yüzlere yansıtıp kültürel kimlikler arası bir bağ oluşturuyor. Burada görülen bağ ve aslen temeldeki kopukluk, artık sınırların kalktığını ve zamanın değiştiğini vurgulayan türden. Sürekli göç edilen, tarihi eserlerin dahi hareket ettiği global dünyada kültürel kimliklerin öneminin yitirildiği gözler önüne seriliyor. Avrupa’nın dayattığı merkeziyete kafa kaldıran çalışma, fizyolojiyi coğrafyayla bağdaştırmamamız gerektiğini hatırlatıyor.

The Slave Ship çalışması ise zaman, ışık ve hareket ile J.M.W. Turner’ın 1840 tarihli ‘’Slavers Throwing Overboard the Dead and Dying – Typhoon Coming On’’ eserine bir gönderme. Tabloda, köle gemisi Zong’u vahşi dalgalar içinde görüyoruz, kaptan ise sigortadan para almak için köleleri denize atmaktadır. Gerçek bir trajedinin tablosu, The Slave Ship ile günümüze bir video enstalasyonu olarak taşınıyor. Siyah çerçeve ve şeffaf bir küre içinde, gizemli manzaralar, denizaltından kareler ile ayna yardımıyla algınız ve gözünüz size oyunlar oynamaya başlıyor. Hipnotik özellik taşıyan eser, Flying Dutchmen ve Drexciya efsanelerinin detaylarını ve çeşitli sembolleri de barındırmakta.

Algı, kültür, ırk, toplumsal ayrımlar, coğrafya, antropoloji, sanat tarihi, din gibi konular hakkında sorular ortaya koyan Yüzler ve Yerler sergisini 9 Mart 2019’a kadar Akbank Sanat’ta ziyaret edebilirsiniz.