Tiffany & Co. Mauritius’taki mercan resifleri için seferber oldu

12 Eylül 2019

Ünlü Amerikalı mücevher üreticisi Tiffany & Co. küresel ısınmadan dolayı tehlike altında olan Mauritius’taki mercan resifleri için milyonlarca dolar bağışladı.


Hint Okyanusu’nun ortasında, Madagaskar sahillerinin hemen yanı başında kendi halinde küçük bir ada Mauritius. Bu küçük adayı özel kılan ise dünyanın en büyük mercan resifi popülasyonuna sahip oluşu. Ancak gezegenimiz üzerindeki bütün canlıları tehdit eden küresel ısınma, okyanus sularını da ısıttığı için bu doğa harikası yok olmanın eşiğinde.  


Mauritius’ta elmas parlatma operasyonu yürüten ünlü mücevher üreticisi Tiffany & Co. adanın mercan resiflerinin yok olmasına göz yummayıp, bu doğa harikasının korunması için harekete geçti. Adada yıllarca “True Diamond” serisi ürünlerinin son dokunuşlarını yapan şirket 2004 yılında etik sebeplerden dolayı mercandan yapılma ürünleri artık üretmeyeceğini duyurdu.


Yıllardır doğaya karşı tutundukları tavrı şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşan Tiffany & Co, Mauritius’taki operasyonu mercan kayalıkları için bir tehdit oluşturmamasına rağmen, yok olma tehlikesi altında olan ve milyonlarca farklı deniz canlısına ev sahipliği yapan resifler için çalışmaya mercandan yapılan ürünlerin üretiminin durdurulmasından çok önce başladı.


2000 yılında kurulan the Tiffany & Co. Vakfı, daha kuruluşunun ilk yılında resiflerin ve deniz biyolojisinin korunması için yüklü miktarda bağış yapmaya başladı. Aradan geçen 19 yılda Amerikalı mücevher üreticisi toplamda 20 milyon dolar bağışladı. Günümüzde doğa için toplanan bağışların sadece yüzde birinin okyanusları ve deniz canlılarını korumak için kullanıldığı düşünülürse, the Tiffany & Co. Vakfı’nın başarısı göz ardı edilemeyecek kadar büyük.