Tiflis Moda’nın Yeni Heyecanı Olabilir Mi?

19 Kasım 2018

Şimdi Balenciaga’nın baş tasarımcısı olan Gürcü Demna Gavasali ile meraklı gözlerin daha çok ilgisini çeken Tiflis, gösterdiğinden çok daha fazlasını vermeye hazır.

"Yerel düzeyde yapılabilecek daha çok şey olmasına rağmen, kaykay kültürünü sahiplenen Tamra Tamuna Karumidze, skinny güneş gözlükleriyle globale açılan George Keburia, Tiflis'in moda yetenekleri için destek hizmet veren bir kurum olan Materiel ve bünyesindeki Lado Bokuchava ve Aleksandre Akhalkatsishvili gibi tasarımcılar, ülke ve moda dünyası için büyük heyecan vaat ediyor."

Vetements'ın Paris Moda Haftası'nda defile yapmasının üzerinden bu yana beş yıl geçti ve baş tasarımcısı Demna Gvasalia, ülkesi Gürcistan'ın moda şehirleri arasında, küçük de olsa bir yere girmesinden rol oynadı. Tasarımcı bir yıl içinde LVMH Ödülü için short list’e kaldı, tüm moda haftalarının sokak stili kalabalığını derinden etkiledi, perakendecilerin satın alma stratejilerini değiştirdi ve son olarak da Balenciaga'nın kreatif direktörü olarak rolünü üstlendi.

Lado Bokuchava S/S 2019

Gvasalya'nın başarısı katlanarak artmaya devam ediyor ve Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e doğru kesilen dikkat günden güne büyüyor. Şehir hızlı bir şekilde, turizmden çıkıp sokak modasının gizli kalmış mücevherine ve moda çekimlerinin yeni arka planı olarak dönüşüyor. Gvasalia ise, Vetements's Spring 2019 koleksiyonunu tamamen Gürcistan'a adıyor ve tüm modelleri Gürcü model ajansı Troublemakerz’dan ediniyor. Tasarımcının bu özellikle bu koleksiyonu, bölgenin tarihi ve kültürüne merak uyandırıyor. Ama aslında ülkenin yeni bir grup yetenekleri var. Gvasalia, sadece onların yolunu aydınlatıyor.

George Keburia S/S 2019

2015 yılında Sofya Tchkonia tarafından başlatılan Mercedes-Benz Moda Haftası Tiflis'in, şehrin bir moda merkezi haline gelmesinde Demna Gavasalia’dan daha çok payı var aslında. Doğal kaynakların olmadığı, petrolün çıkmadığı Gürcistan’da, delice bir döngünün içinde düştüğümüz şu zamanda, tüm tüketim çılgınlığının ortasında en çok ihtiyaç duyulan şey yani yaratıcılık, onlar da var. Moda haftası projesini ülkenin yaratıcılığının altını çizmek üzere kurgulayan Tchkonia, anlayacağınız üzere sadece politika konuşmak istemiyor. Ya da konuşmak istediği, başka türlü bir politika.

Aleksandre Akhalkatsishvili S/S 2019

Şimdi sekizinci sezonunda, Mercedes-Benz Moda Haftası Tiflis, dünyanın dört bir yanından editörleri, fotoğrafçıları ve satın alımcıları bir mıknatıs gibi çekiyor. Gürcü tasarımcılar, daha uluslararası bir kitleye ulaşmak için büyük bir ilham kaynağı evet ama markaları küreselleşebilir mi? Yerel düzeyde yapılabilecek daha çok şey olmasına rağmen, kaykay kültürünü sahiplenen Tamra Tamuna Karumidze, skinny güneş gözlükleriyle globale açılan George Keburia, Tiflis'in moda yetenekleri için destek hizmet veren bir kurum olan Materiel ve bünyesindeki Lado Bokuchava ve Aleksandre Akhalkatsishvili gibi tasarımcılar, ülke ve moda dünyası için büyük heyecan vaat ediyor.

Tamra 

Her şey üretim ve perakende ortaklarına bağlı öte yandan. Satın almacılar artık, New York, Londra, Milano ve Paris gibi şehirlerin dışında yeni olanı arıyorlar ve bu durum gelişmekte olan pazarlar için olumlu bir değişim demek. Basın ise dikkat çekmek için hayati önem taşıyor, ancak günün sonunda markaların iş üretebiliyor olmaları gerekiyor. Yani şimdilik durum Tiflis moda klanı için umut verici ve şans onlardan yana ama hala daha yapılacak çok şey var.