Tim Walker’ın Kadrajından Görülmeye Değer Bir Sergi ; ¨Wonderful Things¨

01 Nisan 2019

Walker, moda alanında yarattığı tuhaf ve yaratıcı fotoğraf projeleriyle biliniyor.

Bu Eylül ayında, Londra’daki V&A Müzesinde açılacak olan Tim Walker sergisinde, Walker’ın hayatı boyunca yaptığı işlerin yanı sıra, sanatçının V&A müzesindeki 2.3 milyon nesneden etkilenerek oluşturduğu 10 yeni fotoğraf projesi de gösterime sunulacak.

 Bu Eylül ayında, Londra’daki V&A Müzesinde açılacak olan Tim Walker sergisinde, Walker’ın hayatı boyunca yaptığı işlerin yanı sıra, sanatçının V&A müzesindeki 2.3 milyon nesneden etkilenerek oluşturduğu 10 yeni fotoğraf projesi de gösterime sunulacak.

 V&A tarafından yayınlanan bir açıklamada Walker, “V&A her zaman hayallerin gerçekleştiği bir saray olmuştur - dünyanın en ilham verici yeridir” diyor. “Müzedeki araştırmam sırasında gördüğümüz nesnelerin birçoğu kalbime dokundu ve sadece o nesnenin fiziksel varlığına ve güzelliğine değil, aynı zamanda duygularıma da yansıtacak fotoğraflar yaratmaya çalıştım. 

 Beş yıl önce Tim Walker ve V&A müzesinin küratörlerinden Sussana Brown bir sergi açmak için bir araya geldiğinden beri, Walker, müzedeki 145 sergiyi ve gösterimde olmayan eserleri ve hatta 1850lerden beri organik olçarak genişleyen Güney Kensington müzesinin çatısını bile inceledi.
Walker, yarattığı tuhaf ve yaratıcı moda fotoğraf projeleriyle biliniyor. Abartılı sunum, romantizm ve baştan çıkarma temalarıyla öne çıkan eserleri, neredeyse her moda dergisinde yer aldı. Küratör Susanna Brown 49 yaşındaki Walker için “V&A'nın genç sayılabilecek bir fotoğrafçıya bu ölçekte bir sergi imkanı vermesi nadirdir, ancak Walker’ın son 25 yılda çok şey kanıtladığını hissediyorum. Çalışmaları birçok insana hitap ediyor” diyor. “Tim meraklı bir akla ve sınırsız bir enerjiye sahip, asla yenilik yapmayı bırakmıyor ve bu yeni fotoğraflar şimdiye kadar yapmış olduğu en muhteşem fotoğraflardan bazıları.”


Wonderful Things, Walker’ın 25 yıllık etkileyici kariyerinin sergileneceği 100 fotoğraf ile kapılarını ziyaretçilere Eylül ayında açacak. Edie Campbell ve Alexander McQueen gibi modadaki en büyük isimlerin portrelerinin yanı sıra David Attenborough, Peter Blake ve David Hockney ve Walker’ın ilham aldığı Tilda Swinton, Lindsay Kemp ve sanatçı Grayson Perry gibi isimler de sergide yer alacak. Serginin ilk bölümü çıplak fotoğrafçılığa adanmış beş proje ile sona erecek.

 Ana sergi alanı, aynı zamanda Walker’ın uzun vadeli işbirlikçisi olan ünlü tasarımcı Shona Heath tarafından tasarlanmıştır. Özel olarak tasarlanmış 10 odaya ayrılmış her fotoğraf, Walker’ın imajına ilham veren nesnelerle birlikte sunulacak.

Küratör Susanna Brown, araştırma ve üretim sürecinin büyük bir bölümünde Walker'a eşlik etti. Walker'ın nesnelerle kurduğu duygusal bağda ve nesne mağazalarında nasıl oturacaklarını, fikirlerini karalayarak ve zihninde oluşturdukları tasarımları nasıl hatırlayacağını hatırlıyor. Brown, “İlk görüşte aşık olmak gibi duygusal bir tepki olarak nitelendiriyor” diyor Brown, Walker'ın zaten sevdiği moda ve fotoğraf koleksiyonlarının dışına bakarak kendini nasıl sorgulamak istediğini açıklıyor.Küratör Susanna Brown, araştırma ve üretim sürecinin büyük bir bölümünde Walker'a eşlik etti. V&A, bu kişisel ve işbirlikçi süreci, açılıştan önce sahne arkası görüntüleri aracılığıyla V&A internet sayfasından paylaşacak. Brown “Nihayetinde Tim Walker: Wonderful Things sergisi ile ziyaretçiler koleksiyonun Tim'e nasıl ilham verdiğini görecekler ve oradan kendi hayal güçlerini besleyen kendi hazinelerini bulacaklar” diyor.