Tim Walker’ın sürreal dünyası Londra’da

11 Ekim 2019

Fotoğrafçı Tim Walker’ın kişisel arşivinden çıkardığı işleri, Londra’daki Victoria&Albert Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.

Yarattığı tuhaf ve yaratıcı moda projeleriyle bilinen, Vogue ve W Magazine gibi önemli moda dergilerinde işlerine düzenli olarak yer verilen İngiliz fotoğrafçı Tim Walker’ın yeni sergisi “Tim Walker: Wonderful Things” Londra’nın önde gelen sanat ve tasarım müzelerinden Victoria&Albert Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. Fotoğrafçının fantastik hayal gücünden ve kariyerindeki 25 yılda ortaya koyduğu işlerden bir kesit sunan sergi, 8 Mart 2020’ye kadar sanat severleri Walker’ın sürreal dünyasına davet ediyor.


Fotoğrafçının şimdiye kadarki en kapsamlı sergisi olan “Wonderful Things,” Walker’ın film, çizim ve resimlerinin yanı sıra müzedeki parçalardan ilhamla yarattığı eserler dahil 150 parçalık dev bir koleksiyonu kapsıyor. Her odada farklı bir deneyim sunan sergi, hem Walker’ın kariyerindeki farklı dönemlere gönderme yapıyor hem de sanatçının ilham perilerine saygı duruşunda bulunuyor. Tim Walker'ın ilham perileri Tilda Swinton, Kate Moss, Grayson Perry ve Kristen McMenamy’e özel bir duvar ayrılan sergide, sanatçının Cate Blanchett, David Hockney, Daniel Day-Lewis ve Solange Knowles gibi ünlü isimlerle gerçekleştirdiği ikonik çalışmalarına da özel bölümler ayrılmış.Hayata gözlerini Guildford, Surrey’de açan Walker, küçüklüğünden itibaren çizime oldukça meraklıydı fakat yaşıtlarının aksine, Walker normalden çok uzun boylu figürler, masal dünyasından fırlamış gibi gözüken karakterler çiziyordu. Üniversite eğitiminden önce bir yıl boyunca Londra’daki Condé Nast Kütüphanesi’nde Cecil Beaton’ın arşivi üzerine çalışan Walker, Exeter College of Art’ta aldığı eğitimden sonra Richard Avedon’un asistanlığını yapmak için New York’a taşındı. 25 yaşında ülkesine döndüğünde ise ilk yüksek profilli işini Vogue’dan kaptı.


Kariyeri boyunca birçok ünlü ismi fotoğraflayan ve moda fotoğrafçılığı denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Walker’ın Victoria & Albert Müzesi ile birlikte çalışma hikayesi de 2016 yılına dayanıyor. Müze tarafından kariyerine odaklanan bir retrospektif sergi hazırlanması istenen Walker ayrıca sadece bu sergi için yeni işler de üretmeye başlıyor. 


Bir sanatçı için oldukça onur verici olan bu teklife karşılık Walker sadece bir yılı müzenin arşivcileri ile birlikte geçiriyor. Aradan geçen üç yıl sonunda İngiliz kreatif direktör Shona Heath önderliğinde hazırlanan “Tim Walker: Wonderful Things,” hem sanat hem de moda aşıklarının görmesi gereken bir sergi.