Tiyatro Sahnesinden Sokaklara

07 Temmuz 2017

Renk ve dokuların fantastik kombinasyonlarıyla karşımıza çıkan Alexander Coggin, “Oh OK Fun” sergisiyle New York'ta.

"Günlük ve sıradan durumları hikayeleştirmesi, algı ve gerçeklik arasındaki uçuruma odaklanması, olayların alt metniyle ilgilenmesi ve vücut diline dikkat etmesi, onu daha da özel kılıyor."

Beş sene Berlin’de yaşadıktan sonra Londra’ya taşınma kararı alan Alexander Coggin, aldığı tiyatro eğitiminin kattığı vizyon ve gözlem yeteneğiyle çarpıcı fotoğrafların altına imzasını atıyor.

Sokaklarda kamerasıyla dolaşırken karşısına çıkan insan, obje ve olayları içgüdüsel bir yaklaşımla yakalayan sanatçı, fotoğraf çekme tekniklerini kendi kendine geliştirdiğini belirtiyor. Tek bir janr altında tanımlamakta zorlandığımız Coggin, eşsiz bakış açısı ve kamerasıyla kendini hayatın akışına bırakıyor. Görsel olarak her daim aç olan ve bu açlığı etrafında gelişen olayları gözlemleyerek gideren fotoğrafçının aklında genellikle bir konu veya destinasyon olmuyor. Coggin’in bu tutumu, fotoğraflarına zekice yansıyor.


Renk ve dokuların fantastik kombinasyonlarıyla karşımıza çıkan Alexander Coggin’in eğitimli bir tiyatrocu olması, fotoğraf estetiğini doğrudan etkiliyor. Günlük ve sıradan durumları hikayeleştirmesi, algı ve gerçeklik arasındaki uçuruma odaklanması, olayların alt metniyle ilgilenmesi ve vücut diline dikkat etmesi, onu daha da özel kılıyor. Karakteristik flaş kullanımı ise fotoğraflarına hiç alışık olmadığımız büyülü bir hava katıyor.Olayları “olduğu gibi” belgelemekten hoşlanmayan Coggin, fotoğrafçılığı eğlenmek için yaptığını belirtiyor. Her bir detayının ayrı hikaye anlattığı fotoğraflar, aynı zamanda lüks kavramının sürüklediği aşırı tüketim çılgınlığına dikkat çekiyor. Ortaya çıkan kareler de samimi olduğu kadar şaşırtıcı ve biraz “sert” oluyor.


Alexander Coggin’in başkaları tarafından “okunma”, günlük olaylardan hikaye yaratma ve temsiliyet üzerine hazırladığı ilk solo sergisi “Oh OK Fun”, 2 Haziran tarihinden beri New York, 4501 Gallery’de ziyarete açık. Detaylı bilgi almak için galerinin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.