Tokyo 2020 Team Türkiye Koleksiyonu'nun tanıtımı gerçekleştirildi

25 Haziran 2021

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Oyunları'nda mücadele edecek milli sporcular için hazırlanan "Tokyo 2020 Team Türkiye Koleksiyonu"nun tanıtımı yapıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Tokyo 2020 Olimpik ve Paralimpik Oyunları'nda Türkiye’yi temsil edecek sporcuların giyeceği yol, seremoni ve Olimpiyat Köyü kıyafetlerinin tasarımını Vakko’ya emanet etti. Vakko tasarım ekipleri tarafından gurur ve heyecan içinde hayata geçirilen kıyafetler, özel bir hikaye çerçevesinde estetik ve konforu bir arada sunmak üzere tasarlandı.

Yaklaşık iki yıldır ortaklaşa yürütülen çalışmanın ardından Tokyo 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için hazırlanan “Team Türkiye Koleksiyonu”nu, 23 Haziran 2021 tarihinde İstanbul’da Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenen bir defileyle sunuldu.


Heyecanlı süreçte; tüm tasarımların doğru kesimlerde olması için Tokyo 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları vizesi alan tüm sporcular, bulundukları illerde Vakko ekipleri tarafından ziyaret edildi. Her sporcunun tek tek ölçüleri alınarak kişiye özel dikim gerçekleştirildi. Deneyimli Vakko terzilerinin işçiliği ile üretilen ürünler arasında ceket, pantolon, spor pantolon, gömlek, kapüşonlu triko, tişört, spor ayakkabı, ayakkabı ve kumaş maskeler yer alıyor.


Seyahat ve seremoni olmak üzere her iki farklı kategorideki milli kıyafetlerin tasarımında ana renkler olarak Türk bayrağının kırmızı ve beyazı kullanıldı. Bu renklere, ince çizgiler halinde olimpiyatları misafir eden Tokyo Olimpiyatları’nın ana rengi olan lacivert eklendi. Tüm tasarımlarda kırmızı ve kırık beyaz, Türk bayrağını sembolize ediyor. Lacivert dokunuşlar Tokyo lacivertini, 3 rengin birlikteliği ise takım ruhunu yansıtıyor.

Hem kadın hem de erkek milli sporcuların uçak yolculuğu başta olmak üzere günlük yaşamda kullanacağı kıyafetler; kapüşonlu triko, tişört, spor pantolondan oluşuyor. Bu kıyafetlerde kullanılan üç renk bağcıklar, biye detayları ve spor ayakkabılarla, Tokyo Olimpiyatları’na özgü bir duygu ortaya çıkarıldı.


Tüm tasarımlarda sol göğüs üzerine işlenen ay yıldızlı arma, milli sporcuların yüreğinin Türk bayrağıyla attığını sembolize ediyor. Cerrahi maskelerin üzerine takılabilen kırmızı beyaz çizgili kumaş maskeler ise sağlıklı stilin sembolü olarak tasarlandı.