Tokyo'daki Dijital Sanat Deneyimi

16 Mart 2023

Dijital sanatta dünyanın en iyi müzelerinden biri olan Planets Tokyo'ya yeni sanat ve deneyim alanları dahil edildi.

Tokyo’nun Toyosu bölgesinde, eserlerin zihnen olduğu kadar bedenleriyle de bir parçası olabildiğimiz kapsayıcı bir dijital deneyim sunan Planets Tokyo müzesine yeni alan ve eserler dahil edildi. 


                             


Ziyaretçiler, 2018 yılında açılan ve kategorisinin ilk örneği olan öncü müzede zaten sanat, teknoloji ve doğal yaşamın birleştiği nice gerçeküstü deneyimin içine dalabiliyordu. Tokyo merkezli uluslararası sanatçı kolektifi TeamLab’in müzenin ‘Garden Area (Bahçe Bölümü)’ kısmına eklediği iki büyük ölçekteki eser ile vegan ramen mutfağı sunan yeni restoran ile işte bu deneyim biraz daha yükseliyor. 13 binden fazla orkide ile canlı bir yosundan çıkıp etrafa yayılan oval çiçeklerin olduğu sürreal sanat odası eklemeleri ile daha da canlı bir hal alan Garden Room, insan ile doğa arasındaki diyalogu dijital sanatın imkanları yoluyla keşfetmeye devam ediyor. Bunda iç mekanlara dahil edilen gün ışığının da rolü büyük. Çünkü bu enstalasyonlar, hava aydınlıkken ve hava karardığında başka hallere bürünüyor. Tıpkı doğanın kendisi gibi.


                            


TeamLab’in, müzenin Water Area (Su Bölümü) kısmına yeni eklemesi ise ‘Matter is Void (Madde Boşluktur)’ adlı NFT eser oldu. Ziyaretçilerin suyun üzerinde yürüyebildiği bu sıra dışı projeye şarkıcı Grimes’ın ‘Paper Burns As I Write’ phrase’i eşlik ediyor. Üçüncü ve son yenilik ise, TeamLab’in ‘Reversible Rotation- Non Objective Space’ adlı alanında yenilebilecek vegan ramenler. Bu yeni restoranın dış mekanına ise 'Table of Sky' ve 'One Stroke Bench' adlı iki sanat eseri daha yerleştirilmiş.