Tom Aikens Londra’ya dönüyor

27 Aralık 2019

Ünlü İngiliz şef Tom Aikens farklı tatları harmanladığı Muse ile Londra’nın kuliner çeşitliliğine yeni bir restoran ekleme hazırlığında.

Michelin yıldızlı İngiliz şef Tom Aikens Britanya’nın en ilham verici şeflerinden birisi desek çok da yanılmış olmayız. 16 yaşından beri mutfakta olan, 16 yaşında iki Michelin yıldızı ile onurlandırılan Aikens uzun bir aradan sonra Londra’nın gastronomi sahnesine geri dönüş yapıyor.


Ocak ayında Londra’nın Belgravia bölgesinde açılması planlanan yeni restoranı Muse ile Aikens konuklarına farklı bir kuliner deneyim yaşatmayı planlıyor. Üç, altı ve 10 farklı tabaktan oluşan farklı menüsüyle dikkat çeken Muse’un menüsü ise yemek düşkünlerini biraz uğraştıracak cinsten. Yeni restoranı için klasik bir menü hazırlamak yerine, Aikens menüde yemek isimleri yerine servis edilecek yemekler hakkında küçük anekdotlar paylaşarak konuklarına ipuçları veriyor. Bir bulmaca gibi konuklarını zorlayan menünün asıl amacı ise konukların sadece damak zevklerine değil birden fazla duyusuna hitap edebilmek.


İyi haber ise çok da maceracı olmayan konuklar için Aikens garsonlarına yemeklerin içerikleri hakkında konuklara bilgi verilmesi talimatında bulunmuş. Menüden sipariş vermeye hazır olduğunuzda karar verdiğiniz yemek hakkında biraz daha fazla bilgi alıp daha sonra karar verebilirsiniz.


Muse’un dekorasyonunda ise tasarımcı Rebecca Korner’n dokunuşlarını görmek mümkün. Oldukça lüks ama bir o kadar da samimi bir ortam sunan Muse’da kullanılan renkler, koyu meşe ağacının verdiği ev sıcaklığıyla muhteşem bir uyum içerisinde. Konukların birbirleri ile kaynaşmasını amaçlayan Aikens aynı zamanda ayrı ayrı masalar yerine daha kompakt bir oturma düzeni planlamış. 11 Ocak’tan sonra Londra’ya giderseniz Aikens’in yeni kuliner macerasının bir parçası olmanızı tavsiye ederiz.