Tom Hegen'den Hollanda’daki LED Seralarına Bakış

09 Kasım 2019

Havadan çektiği karelerle insan varlığının dünya üzerindeki etkisini belgeleyen Alman fotoğrafçı Tom Hegen, yeni projelerinden biri olan “The Greenhouse Series” için Hollanda’daki LED Seralarını fotoğrafladı.


Hava fotoğrafçılığı konusunda uzmanlaşmış Alman fotoğrafçı Tom Hegen, geçtiğimiz günlerde ülkenin LED seralarını belgelemek için Hollanda'ya gitti. Seralar, bu küçük ülkenin artan yiyecek ihtiyacına hem kendi sınırları içindeki hem de uluslararası pazarlara cevap olarak geliştirildi. Hollandalı ihracatçılar, ABD’nin küresel gıda ihracatından sonra gelerek ikinci sırada yer alıyor. Her ne kadar seralar tasarımlarıyla inanılmaz bir verimlilik sunsalar da, yıl boyunca yüksek sıcaklık ve nem seviyelerinde yiyecek yetiştirmekle birlikte, günün her saati kullanımları da büyük miktarda ışık kirliliği yaratıyor. Hegen, seraların gece daha belirgin olan sarı ve mor parıltılarını yakalamak için helikopter yolculuğu yaptı.


“The Greenhouse Series” tarım arazileri ve su kıtlığı konusundaki küresel kaygının farkındalığını arttırıyor. Birleşmiş Milletler’e göre, dünya nüfusu bugün 7,5 milyar insandan 2050 yılına kadar 10 milyara kadar çıkacak. Doğal kaynaklar daha az erişilebilir hale geldikçe, dünyaya yiyecek sağlamak daha da zorlaşacak.

Hollanda'daki araştırmacılar, daha az işgücüyle daha fazla insana verimli bir şekilde yiyecek sağlamanın yollarını deniyorlar. Amaçları ise seraların iç sıcaklığını 20 derecenin üzerinde ve nemi %80 civarında tutarak, yıl boyunca sera ürünleri üretmek. Tom Hegen tarafından fotoğraflanan LED ışıklar, domates, biber ve çilek gibi mahsullerin miktarını iki katına çıkardığı kanıtlanmış bir seracılık yöntemi olup yetiştiriciliği korumak için kullanılan kilit bileşenlerden.


Bununla birlikte, bu yetiştiricilik yönteminin mevsimi olmayan ürünlerin yetiştirilip dünyaya satılması ile getirdiği hava ve ışık kirliliği gibi olumsuz sonuçları da var. Bunların önüne geçmek için ise seralarda elektrik aydınlatmasının %98'ini soğuracak şekilde geliştirilen  karartma perdelerinin kullanılması gibi bir sera tesisinde bulundurulması gereken düzenlemeler geliştirilmeye devam ediyor.