Tony Oursler'in "Black Box” sergisi

10 Şubat 2021

Tony Oursler’ın kariyerini kapsamlıca işleyen Black Box sergisi, sanatçının projeksiyon teknolojilerinin, video ekranlarının ve diğer optik cihazların kullanımıyla sürükleyici deneyimler yaratarak mistik fenomenlere ve camera obscuranın kökenlerine olan hayranlığını ortaya koyuyor.

1957, New York doğumlu Amerikan multimedya ve video sanatının öncüleri arasında kabul edilen Tony Oursler’ın kariyerini kapsamlıca işleyen Black Box sergisi, sanatçının projeksiyon teknolojilerinin, video ekranlarının ve diğer optik cihazların kullanımıyla sürükleyici deneyimler yaratarak mistik fenomenlere ve camera obscuranın kökenlerine olan hayranlığını ortaya koyuyor. 

Sanatçı, üretilerinde yenilikçi ve birbirinden farklı yöntemleriyle hareket halindeki görüntüleri heykel ve performans sanatını da harmanlayarak iki boyutluluktan koparmış ve benzersiz ve dönüştürücü üç boyutlu ortamlar yaratmak için projeksiyon teknolojisini kullanmıştır — bu nedenle, enstalasyon sanatını yeniden tanımlanan isimlerden biri olarak bilinir.

Sergilenen işler arasında Oursler’ın yüz tanıma teknolojisinden esinlenen yeni serilerinden biri GeN de var. Sosyal medya, büyük veri, kamu ve özel sektördeki gözetim programlarının büyümesine odaklanan bu “veri portreleri,” Oursler’ın teknoloji ve veri takibi ile olan ilişkisinin altını çiziyor.

Sergi,16 Mayıs 2021 tarihine kadar Kaohsiung Museum of Fine Arts (KMFA)’ta ziyarete açık olacak. Aynı zamanda sanatçının Asya kıtasındaki ilk geniş çaplı sergisi olarak içerisinde Oursler’ın neredeyse kırk yıl boyunca aktif kaldığı kariyerinden video enstalasyonları, deneysel film ve sinema işlerine yer veren “Tony Oursler: Black Box,” bu bağlamda oldukça değerli.