Tracey Emin ve kahramanı Munch aynı sergide buluşuyor

19 Ağustos 2019

Tracey Emin'i hayranı olduğu usta Edvard Munch ile bir araya getiren bir sergi Londra’nın Kraliyet Akademisi’ne geliyor.

Genç İngiliz Sanatçı (YBA) hareketinin öncülerinden Tracey Emin'in, Norveçli modern usta Edvard Munch'u kahramanı olarak gördüğünü biliyor muydunuz? Farklı ortamlarda eserler vermiş olsalar da iki sanatçının insanlık durumuna kafa yordukları ve kendi içlerinde bulundukları psikolojik durumları dürüstçe yansıttıkları inkar edilemez.

Emin'in “kahramanım” olarak nitelendirdiği Munch ile bir araya gelmesine vesile olan kurum, Oslo'nun Munch Müzesi. Munch'un ölümünden sonra yaklaşık 45 binin üzerinde eserini bağışladığı müze, şu anda şehrin Snøhetta tasarımünlü opera binasının da bulunduğu yeni bir yerleşim alanı olan Bjørvika'ya taşınmakta. Finansal sıkıntılar yüzünden 2008'den beri devam eden taşınma sürecinin 2020'de Emin'in küratörlüğü yaptığı bu sergi ile bitmesi bekleniyor.

Emin'in Oslo ile olan ilişkisi, Munch sergisi ile sınırlı değil. Emin, Munch Müzesi'nin açtığı dünya çapındaki yarışmayı aralarında Olafur Eliasson, Ragnar Kjartansson gibi isimlerin de bulunduğu birçok ünlü sanatçı rakibini yenerek kazandı. Müzenin dışına yerleştirilecek 9 metrelik bronz kadın figürü, Emin'in 2016 yılında ölen annesinden esinlenerek yarattığı bir eser.

Munch Müzesi'nin son yıllardaki programı, Munch'u benzer temaları işleyen sanatçılarla eşleştirmek üzerine hazırlanmıştı. Emin ile devam eden bu araştırma, Oslo'dan sonra Londra Kraliyet Akademisi'ne taşınacak. Şu anda Paris'te Musée d’Orsay'deki bir sergide benzer bir şekilde kendi eserlerini müze koleksiyonundan seçtiği nadir görülmüş çizimlerle beraber sergileyen sanatçı, Munch sergisinin gerçekleşeceğini asla düşünmediği bir hayal olduğunu düşünüyor.