Tüm Ayrıntılarıyla MET Gala 2018

08 Mart 2018

Kardinal Gianfranco Ravasi, Amerikan Vogue editörü Anna Wintour, Donatella Versace ve Pierpaolo Piccoli... Huzurlarınızda en ‘kutsal’ MET Gala’nın detayları.

"Kırmızı halısında şimdiden hangi ünlünün ne giyeceği konuşulmaya başlanan ‘Heavenly Bodies: Fashion and Catholic Imagination’ sergisi, 15 papa dönemi boyunca kullanılan 40 Vatikan kıyafetine ve aksesuarına geçici ev sahipliği yapacak."

Geçen hafta Milano Moda Haftası'ndan hemen sonra Paris’e geçerken, moda cemiyeti Roma’da mola verdi. Konu, son derece önemli ve ‘kutsaldı’: Bir zamanlar Vatikan yerleşkesi olarak da kullanılan Palazzo Colonna’ya yapılan bu ziyaretin nedeni, Mayıs ayında açılacak olan Metropolitan Museum of Art'da sergilenecek olan ‘Heavenly Bodies: Fashion and Catholic Imagination’ sergisi için sadece bir defa sergilenecek Vatikan hazinelerinin seçilmesiydi.

Düzenlenen basın toplantısında bir araya gelen Vatikan kültür bakanı Kardinal Gianfranco Ravasi, Amerikan Vogue editörü Anna Wintour, Donatella Versace ve Pierpaolo Piccoli, dünya tarihinin en tuhaf anlarından birinin başrollerindeydi. Modanın Katoliklik ile olan ilişkisinin altının çizildiği toplantıda, moda ve popüler dünyada yılın olayı kabul edilen MET Gala’nın da yeni detayları konuşuldu. Senelerdir muhteşem görsel şölenlere imza atan MET Gala’nın küratörü Andrew Bolton, modanın bir şekilde din ve inançlarla ilgisi olabilecek bir mecra olmadığı algısının nedensiz yaratıldığını, aslında bir ‘elbisenin’ her dinde kendini ve bulunduğu yeri tanımlayan, çok önemli bir anlamı olduğunu vurguladı.


Kırmızı halısında şimdiden hangi ünlünün ne giyeceği konuşulmaya başlanan ‘Heavenly Bodies: Fashion and Catholic Imagination’ sergisi, 15 papa dönemi boyunca kullanılan 40 Vatikan kıyafetine ve aksesuarına geçici ev sahipliği yapacak. Vatikan sınırlarını daha önce hiç terk etmemiş hazineler arasında Papa Benedict XV tarafından kullanılan altın işlemeli beyaz ipek pelerin, Pope Leo XIII tarafından takılan takke, rahibeler tarafından yetiştirilen Coco Chanel tasarımları, John Galliano, Cristóbal Balenciaga ve serginin sponsoru olan Donatella Versace gibi moda tarihin yıldız tasarımcılarının özel parçaları yer alacak. 2018 MET teması, şu an sadece kendisiyle ilgili birkaç detay biliniyor olsa da, bu zamana kadar gerçekleştirilmiş en tartışmalı sergi olacağı konuşuluyor.

Bizim en çok merak ettiğimizse, kilise tarafından afaroz edilen Madonna’nın davete ne giyeceği... Sadece bunun için bile beklemeye değer.