Tüm Oyun Konsollarının Lideri: Xbox One X

18 Haziran 2017

Microsoft, Sony’ye karşı yeni bir atak yaparak dünyanın en güçlü oyun konsolunu tasarladı.

“Dünyanın en hızlı oyun konsolu olarak lanse edilen Xbox One X, Ağustos ayında piyasaya sürülen Xbox One S’in ailesinden gibi gözükse de Microsoft’un öncesinde ürettiği bütün konsollardan daha üstün.”

Sony ve Microsoft’un oyun konsolları üzerinden yıllardır süren rekabetinde, Xbox şimdilik galibiyeti göğüslemiş gibi duruyor. Project Scorpio olarak adından uzun süredir söz ettiren Microsoft’un yeni gözdesi, geçtiğimiz hafta Los Angeles’ta gerçekleştirilen E3 Oyun Fuarı’nda tanıtıldı.

“Dünyanın en hızlı oyun konsolu” olarak lanse edilen Xbox One X, Ağustos ayında piyasaya sürülen Xbox One S’in ailesinden gibi gözükse de Microsoft'un öncesinde ürettiği bütün konsollardan daha üstün.

Kendisinden önceki bütün Xbox One modellerinden daha küçük ve maharetli olan Xbox One X, farklılığını öne çıkaran minimalist çizgileriyle mat siyah ve beyaz renklerinde geliyor. Detayların öne çıktığı kendine has tasarımının yanında daha önce hiçbir konsolun sahip olmadığı 4K görüntü kalitesini sağlayan UHD Blu-Ray oynatıcı ve 6 teraflop grafik yongası ile One X, diğerlerinin önüne kolayca geçiriyor.

Microsoft’un Sony ile arasındaki rekabetin en önemli atağı, PS4 Pro’nun 8 gigabayt RAM kapasitesine karşılık 12 gigabayt RAM’e sahip olan Xbox One X, Dolby Atmos ses sistemiyle de oyun tutkunlarının uzun zamandır kurduğu hız ve çözünürlük hayallerinin somutlaşmış hali diyebiliriz. Sanal gerçeklik özelliği ile diğerlerinden sıyrılan Xbox’ın bu yeni dünyası, aynı zamanda eski Xbox oyunlarıyla da tam uyumlu. Microsoft’un bu stratejisi her ne kadar tartışılsa da firma, Xbox One X için özel olarak üretilecek oyunlarıyla kullanıcıların ilgisini çekeceğinden emin.Piyasaya çıkış tarihi 7 Kasım 2017 olarak belirlenen Xbox One X, kendisine özel tasarlanmış 44 farklı oyunla birlikte satışa sunulacak.