Uber’den Büyük Set Resifi’ne denizaltı taksi hizmeti

07 Haziran 2019

Avusturya’nın doğa harikasına ulaşmanın en kısa yolu artık Uber’den geçiyor.

Dünyanın birçok noktasında taşımacılık hizmeti sunan Uber Avusturalya’nın Queensland eyaleti ile iş birliğine giderek müşterilerine Büyük Set Resifi’ni denizaltı ile gezme imkânı sunuyor.

Kullanıcılar Uber'in mevcut hizmetinde olduğu gibi cep telefonu uygulamalarından scUber adı verilen denizaltı taksiyi çağırabilecek ve bir saat boyunca dünyanın en ilginç su altı bölgelerinden birinde dolaşabilecek. scUber’in 2 kişi için bir saat hizmet bedeli ise 2,070 dolar olarak açıklandı. Fakat bu bedelin içinde Tesla marka bir otomobil ile denizaltı taksinin bulunduğu alana gidiş dönüş seyahat ve Helios Adası’nı ve resifi yukarıdan gözlemleyebileceğiniz muhteşem bir helikopter turu da dahil.


Avustralya’nın Büyük Set Resifi’nde bulunan Heron Adası’nda 27 Mayıs’ta halka tanıtılan scUber dünyanın ilk ortak kullanımlı denizaltı hizmeti. Ancak denizaltı taksi sadece bu bölge ile sınırlı kalmayacak. Heron Adası açıklarında hizmet verdikten sonra Port Douglas sahilinde de Uber kullanıcılarının hizmetinde olacak. 


Büyük Set Resifi turistik cazibe merkezi olmasının yanında ekosistem için de büyük bir öneme sahip. Küresel ısıma nedeniyle tehlike altında bulunan resif için Uber 70,000 dolarlık bir bağışta bulundu. Citizens of the Great Barrier Reef ile iş birliği yapan Uber ayrıca her scUber gezisinin gelirinin bir miktarını da bu organizasyona bağışlıyor.