Üç Boyutlu Tasarım Teknolojisi Moda Endüstrisinin Radarında

11 Mayıs 2020

Pandemi süreci moda markalarını iş akışlarının ne kadarının dijital hale gelebileceğini düşünmeye zorlarken üç boyutlu tasarım ön plana çıkıyor.

Diane von Furstenberg gibi markalar ve Kering gibi holdingler, özellikle uzaktan çalışırken verimliliği artırmak ve çevresel atıkları azaltmak için dijital tasarıma yatırım yapıyorlar.

COVID-19 pandemisi sürecinde, uzaktan çalışma yöntemlerinde moda tasarımı için potansiyel bir çözüm ortaya çıktı.  Üç boyutlu tasarım (3B) araçları, tedarik zinciri boyunca hem tasarımda hem de örneklemede kullanılabilirken alıcılara ve müşterilere satışta da işe yarayabilir. Diane von Furstenberg gibi markalar ve Kering gibi holdingler, özellikle uzaktan çalışırken verimliliği artırmak ve çevresel atıkları azaltmak için dijital tasarıma yatırım yapıyorlar.

2015 yılında, moda markası müdürü Ben Demiri, endüstri mühendisi Goncalo Cruz ve Farfetch CEO'su José Neves, markaların sipariş üzerine üretim yapmasına yardımcı olacak bir platform olan PlatformE'yi kurdu. Yazılım, müşterilerin yalnızca sipariş verildikten sonra üretilen foto gerçekçi üç boyutlu modelleri kullanarak ürünleri çevrimiçi olarak kişiselleştirmelerini sağlıyor. Londra merkezli şirket, Fendi, Dior, Loewe ve Sergio Rossi gibi müşterilerin de dikkatini çekti.

Loewe yapboz çanta, Ddigitt tarafından yapılan 3B model

© Ddigitt/PlatformE

Ancak PlatformE kurucuları, müşterilerin dijital tasarımı uygulamasına yardımcı olmak için önemli zaman harcadıklarını ve bu üç boyutlu araçlar için daha büyük bir kullanım durumu olduğunu fark ettiler. Şirketle çalıştıktan sonra, Kering'deki (Gucci, Balenciaga ve Alexander McQueen'in ana şirketi) inovasyon ekibi onları bu eğitim sürecini resmileştirmeye teşvik etti. Sonuç ise Ddigitt oldu; moda markalarının 3B tasarıma geçişine yardımcı olacak bir danışmanlık ve 3B ürün oluşturma stüdyosu. 

Dijital tasarım, endüstri için önemli bir kaldıraç olarak ortaya çıkıyor. Markaların ürünlerini hızlı ve aynı zamanda uzaktan tasarlamasını sağlayan ve bir kez yaratıldığında, üç boyutlu, foto gerçekçi dijital ürün modelleri olan 3B modeller, pazarlama materyalleri ve sanal showroomlar oluşturmadan müşteriye dönük e-ticaret sayfalarına ve artırılmış gerçeklik deneyimlerine kadar sayısız durumda kullanılabilir. Dijital tedarik zinciri de üretim hızını artırırken atığı azaltmanın bir yolu olarak görülmekte ve maliyetleri düşürürken daha sürdürülebilir olmak için çalışanlara bir kazan-kazan durumu sunmaktadır.


Ddigitt ile yapılmış bir Diane von Furstenberg elbisesi 3B modeli

PlatformE ile çalışan Diane von Furstenberg, şu anda, iki boyutlu eskizleri üç boyutlu çıktılara dönüştüren Clo3D yazılımına geçerek fabrikanın üretime geçmeden önce tasarım değişikliklerini görselleştirmesini sağlıyor. Marka, müşterilerin kol uzunluğu, etek uzunluğu ve rengi de dahil olmak üzere kendi elbiselerini kişiselleştirmeleri için bir platform geliştiriyor. Müşteri, sonucu 3D model aracılığıyla hemen görebiliyor ve sipariş oluşturuluyor. Böylece, sonrasında satılmamış mal sorununu ortadan kalkıyor.