Uçakta kolayca uykuya dalabilmenin püf noktaları

23 Ağustos 2019

Uzun uçuşları daha katlanabilir kılabilen tek şey güzel bir uykudur.


Uçakta uzun saatler geçirmek oldukça zor. Bu uzun ve sıkıcı saatleri en çekilebilir kılan şey ise uçakta çekeceğiniz güzel bir uyku. Ancak uçakta uykuya dalmak herkesin kolaylıkla yapabildiği bir şey de değil. Gürültü bir uçakta, yabancı birisinin yanında otururken uykuya dalmak her ne kadar zor olsa da işin sırrı birkaç küçük püf noktasında. 


Öncelikte uçuştan önce ve uçuş sırasında alkol almamak en önemlisi. Düşük oksijen seviyesi nedeniyle en düşük oranda bile alınan alkol hem sizi sersemletir hem de susuz kalmanıza sebep olur. Alkol aldığınızda uçuşta daha kolay uykuya dalabilirsiniz ama uykunuzun kalitesinin iyi olmayacağına emin olabilirsiniz.


Alkol almasanız da uzun uçuşlarda vücudunuz susuz kalır. Bu nedenle unutmamanız gereken en önemli nokta uçuş sırasında bol bol su tüketmek. Rahat uykuya dalabilmeniz için uyku getirici bitki çaylarından yardım alabilirsiniz.Uçakta uykuya dalmanın en kolay yolu kendinizi evinizde gibi hissetmek. Bunun için uzun uçuşlarda en rahat kıyafetlerinizi giyin, ev sevdiğiniz yüz maskesini yapın ve sıcak bir bitki çayı için. Lavanta esansı gibi yağlar ve kokular da kendinizi evinizde hissetmenize yardımcı olur.

Meditasyon da uçakta kolayca uykuya dalabilmenin en kolay yolu. Telefonunuzdan dinleyebileceğiniz bir meditasyon programı veya rahatlatıcı bir müzik, en rahatsız uçuşlarda bile mışıl mışıl uyumanızı kolaylaştırabilir.