Uçan taksi Volocopter’dan ilk insanlı uçuş

30 Kasım 2019

Alman uçak üreticisi Volocopter’in ulaşımda çığır açacak uçan taksisi, ilk insanlı uçuşunu ve son testini Singapur’da gerçekleştirdi.


Bir zamanlar sadece bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz uçan arabalar yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlıyor. Uber, Lillium ve Volocopter gibi şirketlerin girişimi ile hızlanan uçan taksi yarışı art arda gelen test uçuşu haberleri ile kızışıyor.

Alman uçak üreticisi Volocopter geçtiğimiz ay ilk insanlı test uçuşunu gerçekleştirerek rakiplerinin bir adım önüne geçmeyi başardı. 21. yüzyılın en çok merakla beklenen buluşlarından olan uçan taksi yarışında bir kilometre taşını daha geçen Volocopter ilk insanlı uçuşunu Singapur'un Marina Körfezi'nde gerçekleştirdi.


Daha önce Dubai, Helsinki, Almanya ve Las Vegas'ta birçok testten geçen 18 pervaneli uçan taksi Volocopter iki dakika süren test uçuşu sırasında yerden ortalama 40 metre havalandı ve 1.5 kilometre yol kat etti. 2018 yılından beri Singarpur’un sivil havacılık merkezi ile koordineli çalışmalarını sürdüren Volocopter testlerine devam edeceğini açıklardı. İnsanlık tarihinin en öneli ulaşım adımlarından biri olduğuna dikkat çekilen testler bittiğinde ise Volocopter, 2020 yılından itibaren personel alımına da başlayacak. Uçan taksinin ilk ticari uçuşlarının ise Singapur’da gerçekleşmesi bekleniyor.


Bu tarihi test uçuşundan önce Alman uçak üreticisi partneri Skyports ile Singapur’da inşa edecekleri ilk hava taksi durağı VoloPort’un planlarını paylaşmıştı. Uçan taksi deneyimini maksimuma çıkarmayı hedefleyen bu bina hem yolcuların güvenliğini sağlayacak hem de hava taksi Volocpterin kalkışı için gerekli elektrik aksama sahip olacak. VoloPort’ta ayrıca yüz tanıma teknolojisi kullanılarak yolculara kolay rezervasyon imkânı da sağlanacak