Uffizi’de kaos

07 Mart 2020

Rönesans’ın ustalarından Rafael’in başyapıtlarından sayılan tablosunu bir sergi için ödünç vermek isteyen müzenin bilim kurulu istifa etti.

Michaelangelo, Botticelli, Giotto, Titan ve Leonardo Da Vinci gibi Rönesans ustalarının eserlerine ev sahipliği yapan Floransa’daki Uffizi Gallery, bilim kurulunun topluca istifasının ardından kaosa sürüklendi. Bilim kurulunun yeşil ışık yakmamasına rağmen Rafael’in Papa 10. Leo’yu resmettiği başyapıtını Roma’daki özel bir sergiye ödünç verilmesini onaylayan müzede çalışan uzmanlar ve akademisyenler istifa etti.Bilim kurulu, Papa 10. Leo’nun portresinin taşınmasının tehlikeli olduğu yönünde görüş verse de Floransa’daki Müze tablonun Roma’ya transferini onayladı. Müzenin direktörü Eike Schmidt ise Rafael’in 500. yaş gününü kutlama amacıyla kürate edilen sergi kapsamında Roma’ya götürülen eserin mükemmel bir durumda olduğunu belirtti.Rafael’in 1517 tarihli tablosu, Papa 10. Leo’yu iki kardinal ile birlikte resmediyor. İtalyan ustanın en önemli eserlerinden birisi olarak kabul edilen tablo, Rafael’in diğer eserleri ile karşılaştırıldığında daha gerçekçi kabul ediliyor. Tam ismi “Portrait of Leo X with Cardinals Giulio de’ Medici and Luigi de’ Rossi” olan tablo 2000’li yılların başında Uffizi tarafından restorasyona alınmıştı. Restorasyon sonunda yenilense de tablonun tahta bir plak üzerine yapılmasından dolayı taşınmasının esere büyük zarar verebileceği uzun süredir tartışma konusuydu.

Rafael’in eserlerinin tek bir çatı altında sergileneceği sergideki 200 eserin 50’si Uffizi tarafından ödünç verildi. 5 Mart’ta açılan serginin biletleri daha sergi açılmadan günler önce satılmaya başlandı. Scuderie del Quirinale’de gerçekleşen sergi 2 Haziran’a kadar devam edecek.