Ulla von Brandenburg sergisi Palais de Tokyo’da açıldı

09 Temmuz 2020

Palais de Tokyo'daki Ulla von Brandenburg’ün "Le Milieu est bleu" (Orta Nokta Mavidir) sergisi sizi sürükleyici bir deneyime davet ediyor.

Palais de Tokyo'daki bu yeni sergi için, sanatçı Ulla von Brandenburg, tiyatrodan esinlenerek toplumdaki hayali sözleşmelere atıfta bulunan bir proje hayal etti.


“Kumaşlar bir müzenin beyaz duvarlarını kamufle etmemize, gizlememize ve örtmeme izin veriyor. Böylece değerler sistemini ve düşünce çerçevelerini değiştirmeme izin veriyor. Sergide, başka dünyalara girebileceğimiz alanlar yaratmak için kumaşları kullanıyorum. Perdelerin asıldığı bir alanda, iç ve dış arasındaki ya da farklı dünyalar arasındaki ayrım bulanıklaşıyor ve bu bulanıklık bize nerede olduğumuza dair bir merak konusu oluşturuyor,” diyor Von Brandenburg.


Sanatçı, bireyler ve gruplar arasındaki ilişkileri yeniden keşfetme, ortak bir şey yaratma ya da yaratmama olasılığı olarak anılan ritüel kavramının etrafında, izleyicileri temalar, formlar ve yeniden hayal edilen deneyimlere katılmaya davet ediyor.


Sergi için özel olarak tasarlanan enstalasyonlar, heykeller, performanslar ve filmler birbirlerini tamamlarken özgünlük ve zanaat, doğa ve insan faaliyetleri, iç ve dış, kurgu ve gerçeklik arasında açık bir tartışma ortamı oluşturuyor. Sergi 13 Eylül'e kadar salı günleri hariç her gün öğle saatinden akşam 9'a kadar açık.


Fotoğraflar: Aurélien Mole