Ulusal Katar Müzesi için Jean Nouvel’in “Desert Rose¨ tasarımı tamamlandı.

08 Nisan 2019

Bu çalışma çölün sonsuzluğunu ve denizle bağlantısını sembolize ediyor.

Yeni Katar Ulusal Müzesi'nin kalbinde Bedevilerin göç ederken sert iklim koşullarından korunmak için siyah keçi kıllarından ördükleri çadırlar yer alır. Bu yüzden buradaki mimarlara şehrin siluetini değiştirmeleri için çok iş düşüyor. 

İşte tamda bu noktada Nouvel’in tasarımı zorlu bir görevi yerine getiriyor: mükemmel olmak için mükemmel dengeyi yakalamak… IM Pei’nin Piramit İslam Sanatı Müzesi ile bu denge birazda olsa sağlanmış gibi gözüküyor. Yine Nouvel’in tasarımı olan Abu Dabi’nin yanındaki Louvre uydusundan bahsetmiyoruz bile. 
Mimar, ilham kaynağı olarak, tuzlu kumda oluşan minerallerin katmanlı kristalleşmesi olan “desert rose” un doğal olarak meydana gelen olgusunu ele alıyor. Bu çalışma çölün sonsuzluğunu ve denizle bağlantısını sembolize ediyor. Çoğu ziyaretçinin ise Corniche şehrine  gitmelerindeki tek amaç Ulusal Katar Müzesini ziyaret etmek. İlk bakışta müze binası keskin hatları ve devasa boyutlarıyla ürkütücü gözükebilir fakat binanın tasarımında kullanılan formların esnekliği ve birbirleriyle olan uyumu görsel bir şölen yaşatıyor. 

 ¨Karmaşıklık, tasarımın en önemli altın kuralıdır. diyor Nouvel. Arap mühedisler yıllarca Nouvel’ın tasarımlarından doğan bu ihtişamlı karmaşık düzeni çözmeye çalıştılar fakat Nouvel’dan aldıkları tek bir cevap oldu oda; “Yapısal sistem bir gizemdir”. Yani anlayacağınız tasarımında kullandığı matematiksel hesaplamalarının ve yaratım gücünün sırlarını paylaşmıyor.

 

Müzeye ilk girdiğinizde, iç mekanda karşılaşacağınız ilk manzara, ikinci bir lobiye ve koridorlara açılan bir yürüyen merdiven. Sert ışık ve sıcaklığı en aza indirmek için boşlukların derinliklerine yerleştirilmiş pencereler, ziyaretçi deneyimini arttırmakiçin eğimli duvarlarla güzel bir bütünlük oluşturuyor. 
Çarpık duvarlar, bir Bedevi çadırında yürümenin aksine etki yaratıyor. Eski eserler yerine, Mira Nair ve Peter Webber gibi deneyimli yönetmenlerin tarihsel video canlandırmalarını yayınlayan dev ve yüksek çözünürlüklü ekranlar yer alıyor.

Son olarak Nouvel, ¨Mimari, bir dönemin ifadesidir' diyor ve ¨Desert Rose¨ adını verdiği bu binanın 'medeniyetler ve siyasi varlıklar arasında daha iyi bir anlayış ve iletişim geliştirilmesine yardımcı olabileceğini düşünüyor.