Uluslararası Gastronomi Müzesi Lyon’da kapılarını açtı

22 Kasım 2019

Gastronominin kalbinin attığı ülkelerden birisi olan Fransa’nın Lyon kentinde açılan yeni yemek müzesi gastronomi tutkunlarının mutlaka uğraması gereken bir destinasyon.

UNESCO’nun “Gastronomi Şehri” olarak adlandırdığı Fransa’nın Lyon kenti artık dünyanın en lezzetli sergisine ev sahipliği yapıyor.

Geçtiğimiz hafta kapılarını kentin en eski simgelerinden olan ve bir zamanlar hastane olarak kullanılan Grand Hotel-Dieu’nün bir bölümünde misafirlerine açan Uluslararası Yemek Müzesi’nin amacı ise insanları iyi ve sağlıklı yemek yemeye teşvik etmek.


Müzenin içerisine girmeden, müzenin simgesel binası tüm göz kamaştırıcı görkemiyle ilk başta başınızın dönmesine sebep olabilir. Bahçesinde birçok iyileştirici ve lezzetli bitkiye ev sahipliği yapan müzenin ana teması ise sağlık. Bol kremalı, yağlı ve kalorili yemekleriyle ünlü olan Fransız mutfağına yeni bir soluk getirmeyi amaçlayan Uluslararası Yemek Müzesi’nin yılda 300,000 ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor.


Lyon mutfak kültürü, interaktif sunumlar, çocuklar için yemek, sağlıklı yaşlanma ve şef sunumları gibi farklı bölümlere ayrılan müzeyi benzerlerinden ayıran en önemli özellik ise küratörlerin misafirleri müzede sergilenen yemeklerden tatmaya teşvik etmesi. Her ne kadar Lyon’un mutfak kültüründen etkilense de müze dünyanın her noktasından başarılı şefleri ağırlıyor ve farklı mutfakları ziyaretçilerinin beğenisine sunuyor. Şefler bir taraftan ağız sulandıran tariflerini yaparken, bir taraftan da pişen lezzetleri misafirlere tattırma yarışına giriyorlar. Müzede ayrıca ziyaretçiler de üretim sürecine katılabiliyorlar.