Ümit Benan’dan unisex koleksiyon

05 Ekim 2019

Tasarımcı Ümit Benan, mükemmeliyetçi İtalyan dikimine ve işçiliğine övgü niteliğindeki yeni koleksiyonu ile modaya cinsiyetsiz bir yaklaşım getiriyor.


Milano merkezli Türk tasarımcı Ümit Benan İtalyan dikiminin ve işçiliğinin üstün kalitesini yeni üst segment koleksiyonu B+ ile kutluyor. Trussardi’nin kreatif direktörlüğünden ayrıldıktan sonra kendi ismiyle bir marka yaratan tasarımcı yeni koleksiyonu ile tasarımlarını farklı bir boyuta taşıyor. Daha çok erkek giyimine odaklanan Benan, B+ koleksiyonunu daha önce yarattığı koleksiyonlardan ayrı bir noktaya koyuyor. Koleksiyonu “kırmızı halıya daha uygun” olarak tanımlayan tasarımcı, en iyi İtalyan işçiliğinden için lüks dikimevi Caruso ile işbirliğine gitmiş.


Koleksiyonu için safari ceketlerinden smokinlere ve blazer’lara kadar farklı tasarımları bir araya getiren Benan, odak noktası yüksek kaliteli terzi işçiliği olduğu için unisex bir yaklaşımda bulunmuş. Her ne kadar kadınlar ve erkekler için farklı bedenler üzerinde çalışsa da tasarımcı hem kadınlara hem de erkeklere yakışmayan kesimleri koleksiyona dahil etmediğinin altını çiziyor. 

 

B+ koleksiyonu sezonsal bir koleksiyondan ziyade bir moda anlayışını ortaya koyuyor. Sadece tek bir ceketin tasarımı ve dikimi için dört aydan fazla bir süre çalışan Benan, B+ koleksiyonunu için ilhamını da 80’lerin Armani ve Kiton tasarımlarından almış. Sade fakat etkileyici silüetlere imza atan Benan istediği etkiyi yaratmışa benziyor.


Koleksiyonun satış ayağıyla da birebir ilgilenmek isteyen tasarımcı koleksiyonun dünyanın belli başlı şehirlerindeki tek bir mağazada satılmasından yana. Koleksiyonun mağazanın moda anlayışı ile de uyumuna dikkat eden Benan’ın yeni koleksiyonu B+, kıyafetlerinin içinde ayrıcalıklı hissetmek isteyen ve görkemli terzi işçiliğinin altın günlerini özleyenlerin şüphesiz ilgisini çekmeyi başarıyor.