UNESCO Mirası Yeniden Açıldı

09 Mayıs 2018

Yapımı 40 yıl süren ve dünyadaki en kıymetli miraslardan biri olan Royal Botanic Gardens Kew, yeniden restore edildi. İçerideki 1.500 tür bitki, ziyaretçileri bekliyor.

"1850’lerin sonunda Decimus Burton tarafından çizilen Temperate House o dönemde, büyüyen İngiliz bahçıvanlık koleksiyonunun korunması ve sergilenmesi amacıyla kurgulanıyor. Endüstri Devrimi’nden ilham alınarak yaratılan seranın tamamlanması neredeyse 40 yılı alıyor."

Beş yıllık restorasyonun ardından Royal Botanic Gardens Kew, UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak kabul edilen ve şu an dünyada var olan en büyük Viktoryen sera olan Temperate House’u yeniden açtı. 4.880 metrekarede yer alan ve içinde 1.500 tür bitki barındıran sera, bitki araştırmalarında çok önemli bir yere sahip.

Çok disiplinli Donald Insall Associates grubu, bu projenin mimarı olarak, seranın restorasyonunun her aşamasından sorumlu oluyor ve bu önemli yapı yeniden hayata döndürülüyor. Orijinal hali 1850’lerin sonunda mimar Decimus Burton tarafından çizilen Temperate House o dönemde, büyüyen İngiliz bahçıvanlık koleksiyonunun korunması ve sergilenmesi amacıyla kurgulanıyor. Endüstri Devrimi’nden ilham alınarak yaratılan sera, dövme ve dökme demir ve camdan hayal ediliyor ve işin tamamlanması neredeyse 40 yılı alıyor.

Restorasyonu sırasında, Temperate House’un eski haline dönüştürülmesinin dışında, mekanın içindeki atmosfer koşullarının en iyisi olduğundan emin olmak için, hava durumu merkezine bağlı olan ve içerden görüntüleme ağlarının yaratıldığı, elektrikli sistemler de eklenmiş.