UNICEF'den pratik ve sağlıklı beslenme konusunda yardımcı olacak ipuçları

06 Nisan 2020

UNICEF, bu dönemde herkese pratik ve sağlıklı beslenme konusunda yardımcı olacak ipuçları veriyor. Her gün yeniden bir meydan okuma olarak karşımıza gelen “Yemekte ne var?” sorusuna cevap olarak sağlıklı beslenme alışkanlıkları oluşturmanıza yardımcı olacak önerilerde bulunuyor. Sizin için bu önerileri sıraladık.

Sağlıklı rutinler oluşturmak, aile bağlarını güçlendirmek ve eğlenmek için yemek yapma deneyimini sevdiklerinizle paylaşın. Sizden uzakta olsalar bile teknoloji sizi yakınlaştırabilir.

Meyve ve sebze alımını sürdürün. 


Bu süreçte bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak asına bol miktarda taze meyve ve sebze alımını sağlamak önem taşıyor. Ancak taze ürünlerin satın alınması, depolanması ve pişirilmesi, bu dönemde zor ve yorucu olabilir, bu yüzden taze yenmenin yanı sıra, meyve ve sebzeler mümkün olan yerlerde dondurulması öneriliyor. Bu süreçte dondurulan ürünler besin değerlerini ve lezzetlerini koruyacaklardır.


Taze ürün mevcut olmadığında sağlıklı kurutulmuş veya konserve alternatifleri değiştirin. 


Taze ürünler neredeyse her zaman en iyi seçenektir, ancak mevcut olmadığında saklanması ve hazırlanması kolay birçok sağlıklı alternatif vardır. Sardalya, uskumru ve somon gibi konserve yağlı balıklar protein, omega 3 yağ asitleri ve bir dizi vitamin ve mineral açısından zengindir. Bunlar sandviç, salata veya makarna yemeklerinde soğuk olarak kullanılabilir veya sıcak bir yemeğin parçası olarak pişirilebilir. Domates gibi konserve sebzeler, taze ürünlerden daha düşük miktarlarda vitamin içerirler, ancak taze ürünler veya dondurulmuş sebzelerin gelmesi zor olduğunda harika bir geri dönüş seçeneğidir.


Sağlıklı atıştırmalıklar stoğu oluşturun.


Tatlılar veya tuzlu atıştırmalıklar vermek yerine, fındık, peynir, yoğurt, doğranmış veya kurutulmuş meyveler, haşlanmış yumurta veya diğer yerel olarak mevcut sağlıklı seçenekler gibi daha sağlıklı seçenekleri tercih edin. Bu besinler besleyicidir, daha dolgundur ve ömür boyu süren sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmaya yardımcı olur.Yüksek derecede işlenmiş gıdaları sınırlayın.


Taze ürünler kullanmak her zaman mümkün olmayabilirken alışveriş sepetinizdeki yüksek oranda işlenmiş gıda miktarını sınırlamaya çalışın. Yemeye hazır yemekler, paketlenmiş atıştırmalıklar ve tatlılar genellikle doymuş yağ, şeker ve tuz bakımından yüksektir. İşlenmiş gıdalar satın alırsanız, etikete bakın ve bu maddelerin daha azını içeren daha sağlıklı seçenekler seçmeye çalışın. Ayrıca şekerli içeceklerden kaçının ve bunun yerine bol su için. Suya limon, salatalık dilimleri veya çilek gibi meyve veya sebzeler eklemek, ekstra bir lezzet katmanın harika bir yoludur.


Yemek pişirmeyi ve yemeyi günlük rutininizin eğlenceli ve anlamlı bir parçası haline getirin.


Yemek yapmayı ve yemek yemeyi keyif alacağınız bir sürece dönüştürün. Sağlıklı rutinler oluşturmak, aile bağlarını güçlendirmek ve eğlenmek için bu deneyimi sevdiklerinizle paylaşın. Sizden uzakta olsalar bile teknoloji sizi yakınlaştırabilir.